ولتاژ باتری ماشین | نحوه بررسی ولتاژ باتری با ولت متر
دوشنبه 14 تیر 1400 مدیر سایت 3809 0

ولتاژ باتری ماشین | نحوه بررسی ولتاژ باتری با ولت متر

ولتاژ باتری ماشین را میتوانید به چند روش مختلف اندازه گیری نمایید. همچنین جهت فهمیدن روش اندازهگیری ولتاژ باتری ماشین در شرایط مختلف این مقاله را بخوانید.

به طور کلی باید گفت ولتاژ باتری ماشین در خودرو های سواری 12 ولت است و در خودرو های سنگین بسته به نوع خودرو 24 ولت نیز میباشد. حال اگر  بخواهیم ولتاژ باتری ماشین را اندازه بگیریم در شرایط مختلف این مقاله را کامل بخوانید.

باتری ماشین شما قلب خودرو شما میباشد . بدون عملکرد درست باتری وسیله شما به جایی نمی رسد.. این بدان معناست که شما باید به صورت منظم و دوره ای  میزان شارژ باتری ماشین و ولتاژ باتری ماشین خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که باتری ماشین شما تا دو ماه آینده برای شما دوام دارد یا خیر. امروز ، ما می خواهیم راهی آسان برای آزمایش ولتاژ باتری ماشین به شما نشان دهیم.

ولتاژ باتری ماشین

خوشبختانه این کار نسبتاً ساده است که برای انجام این کار لازم نیست ابزار زیادی داشته باشید برای فهمیدن ولتاژ باتری ماشین با ما همراه باشید.

درد ابتدا باید عنوان کرد یک باتری ماشین دارای 2 المان به نام های ولتاژ ، آمپر میباشد.

ولتاژ: به اختلاف پتانسیل دوسر باتری را میگویند .

آمپر : به میزان جریان عبوری از مدار باتری را میگوند.

ما در این مقاله میخواهیم ولتاژ باتری ماشین را در شرایط عادی و روشن خودرو بررسی نماییم .

 

قبل از اینکه شروع کنیم

آیا دینام یا باتری ماشین دچار اختلال می شود؟

اگر متوجه برخی از مشکلات در مصرف برق شده اید و نگران احتمال شارژ شدن باتری ماشین هستید ، ابتدا باید چند آزمایش انجام دهید تا مشخص شود مشکل از باتری ماشین است یا از سیستم شارژ (دینام ماشین) مشکل دارد.

نکته : دینام انرژی را از موتور به جریان الکتریکی متناوب باتری تبدیل می کند که سیستم های الکتریکی خودرو را تأمین می کند. بنابراین اگر به نظر میرسد باتری شما کار نمی کند ، دینام اولین جایی است که باید به آن نگاه کنید.

 

به چند روش می توانید سلامت دینام ماشین خود را بررسی کنید:

    بعد از اینکه وسیله نقلیه خود را روشن کردید ، چراغهای جلو را روشن کنید. اگر دریابید که چراغ ها کمی کم نور هستند ، این می تواند نشانه ای باشد که چراغ ها عمدتا توسط باتری تغذیه می شوند. در چنین حالتی ، این بدان معناست که شارژ کمی توسط دستگاه دینام ایجاد می شود یا هیچ گونه شارژی ایجاد نمی کند.

    وقتی چراغهای جلو روشن هستند ، دور موتور را افزایش دهید . اگر چراغ های شما در دور موتور بیشتر نور بیشتری دارند ، این می تواند به این معنی باشد که دینام شما مقداری جریان تولید می کند ، اما در حالت بیکار کافی نیست تا باتری را به اندازه کافی شارژ نگه دارد. برعکس ، اگر شدت چراغ های جلو تغییر نکند ، دینام شما به احتمال زیاد روان کار می کند.

    اگر چراغ های داخلی شما به تدریج هنگام روشن شدن ماشین کم نور می شوند ، احتمالاً دینام شما خراب است.

    اگر به یاد داشته باشید که قبل از اینکه باتری ماشین بخوابد ، صدای جغجغه ای خفیف از داخل موتور شما شنیده می شود ، این ممکن است نشانه ای از خراب شدن دینام باشد.

 

توجه: اگر هیچ یک از این علائم را تجربه نمی کنید ، باید ولتاژ باتری خود را بررسی کنید.

 

در اینجا چند روش وجود دارد که شما می توانید ولتاژ باتری خود را آزمایش کنید.

چگونه ولتاژ باتری ماشین را با ولت متر تست کنیم؟

یک روش ساده برای بررسی ولتاژ باتری ماشین  وجود دارد، آن هم استفاده از ولت متر است که اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه را در یک مدار الکتریکی اندازه گیری می کند (اندازه گیری ولتاژ). ما به شما توصیه می کنیم یک ولت متر دیجیتال را انتخاب کنید زیرا استفاده از آنها بسیار راحت تر است.

ولتاژ باتری ماشین 12.4

برای دقیق ترین خواندن ولتاژ باتری ماشین ، دوازده ساعت پس از خاموش کردن وسیله نقلیه ، این تست را انجام دهید تا به هر بار شارژ سطحی فرصت پراکنده شدن بدهید.

 

اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما خاموش است.

   ابتدا ولتمتر را بر روی عدد 20 ولت تنظیم کنید. حال درپوش ترمینال باتری را بردارید. ترمینال را از نظر خوردگی بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تمیز کنید. سپس سیم مثبت ولت متر خود را به پایه مثبت باتری خود متصل کنید. پس از آن ، همان مراحل انجام شده را برای پایه منفی انجام دهید.  اکنون ، شما برای بررسی خواندن ولتمتر آماده هستید.

    خواندن را بررسی کنید. یک باتری کاملاً شارژ شده معمولاً ولتاژ سنج حدود 12.6 تا 12.8 ولت را نشان می دهد. اگر ولت متر شما ولتاژ بین 12.4 تا 12.8 را نشان می دهد ، این بدان معنی است که باتری شما در وضعیت خوبی قرار دارد.

ولتاژ بالای 12.8

    هر ولتاژ بالاتر از 12.9 ولت نشانگر آن است که باتری شما ولتاژ بیش از حد دارد. در این صورت ، چراغ های جلو را روشن کنید تا شارژ سطح ولتاژ بیش از حد تخلیه شود. (همچنین ، شارژ بیش از حد می تواند به این معنی باشد که دینام شما در باتری بیش از حد شارژ میکند .) برای خواندن دلالیل شارژ بیش از حد باتری ماشین میتوانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

    اگر ولت متر ولتاژ زیر 12.4 را نشان می دهد ، باتری خود را شارژ کنید. اما اگر ولت متر در حال خواندن چیزی کمتر از 12.2 ولت است ، باید "شارژ قطره ای" باتری خود را بررسی کنید. این اساساً به این معنی است که شما باتری خود را با سرعت بسیار کمتری شارژ می کنید ، که به شما امکان می دهد از خطر اعمال آمپر شارژ اضافی که می تواند باعث گرمای بیش از حد و گازگرفتگی بیش از حد (و در موارد شدید ، انفجار) شود جلوگیری کنید.

 

شارژ باتری ماشین در لحظه استارت خوردن

ولت متر خود را باز نکنید ، برای انجام این تست هنوز به آن نیاز خواهید داشت. همچنین ، اگر استارت از راه دور ندارید ، هنگام مشاهده قرائت ولت متر ، روی صندلی راننده بنشینید.

برای بررسی ولتاژ باتری ماشین خود در لحظه روشن شدن خودرو ، ولت متر را با همان مراحل ذکر شده در بالا به باتری وصل کنید. بعداً ، در حالی که چشم به ولت متر می دوزید ، از دوست خود بخواهید برای چند ثانیه موتور را استارت بزند . در زمان استارت زدن اگر ولتاژ چیزی کمتر از 9.6 ولت بخواند ، این بدان معنی است که باتری سولفاته شده است و خراب شده است و دیگر شارژ را نگه نمی دارد و قبول نمی کند.

در صورت تمایل می توانید با از کار انداختن سیستم احتراق و سوخت رسانی ، این تست را کمی بیشتر انجام دهید تا از روشن شدن موتور جلوگیری کند. این عمل به شما این امکان را می دهد تا کمی بیشتر موتور را لنگ بزند ، اما پیشنهاد می کنیم بیشتر از 15 ثانیه نشود، اگر باتری شما به درستی شارژ شده است ، ولت متر باید نشان دهد که ولتاژ 9.6 ولت یا بالاتر را حفظ می کند.

 

روش های دیگر

اینها تنها دو روش برای اندازه گیری ولتاژ باتری شما هستند ، اما آنها در میان ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها هستند.

 

اگر هنوز از نحوه انجام کارها مطمئن نیستید یا اعتماد به نفس انجام این کار را ندارید ، به یاد داشته باشید که همیشه می توانید وسیله نقلیه خود را برای بررسی شارژ باتری ماشین به کارشناسان امداد باتری به شماره 09353564407 تماس بگیرید.

 

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان و قسمت باتری ماشین نوشته شده و با کلمات ولتاژ باتری ماشین ، بررسی ولتاژ باتری ماشین ، روش اندازه گیری ولتاژ باتری ماشین ، باطری ماشین چند ولت است؟ ، تست باتری ماشین با ولت متر ، باتری ماشین چند ولت باشد شارژ است؟ ، نحوه چک کردن ولتاژ باتری ماشین ، ولتاژ باتری ماشین من چقدر است؟ ، تست ولتاژ باطری ماشین ، آزمایش ولتاژ باتری ماشین  ، باتری ماشین چند ولت باشد یعنی شارژ است؟ برچسب گزاری شده است.

 

 

باتری ماشین #ولتاژ باتری ماشین 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری