برق اضطراری آسانسور | برق پشتیبان آسانسورهای خانگی و صنعتی
چهارشنبه 12 آبان 1400 مدیر سایت 1220 0

برق اضطراری آسانسور | برق پشتیبان آسانسورهای خانگی و صنعتی

برق اضطراری آسانسور یا همان سیستم پشتیبان نیروی آسانسور در زمان مورد نیاز چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ همچنین قیمت برق اضطراری آسانسور چقدر است؟

سیستم های پشتیبان اضطراری برق (UPS) برای آسانسور

زمانی بود که مردم باید صعود از چندین پله را تحمل می کردند تا به طبقه مورد نیاز خود برسند. سپس بالابرها و آسانسورها به وجود آمدند و جهان دیگر هرگز مانند سابق نبود.

امروزه آسانسورها نقش اساسی در زندگی روزمره دارند. در حقیقت ، اکثر نهادهای حاکم در شهرها برای راحتی عموم به آسانسور در ساختمان نیاز دارند. با نیاز به آسانسور و به ویژه افزایش ساختمانهای چند طبقه ، نیاز به برق اضطراری برای اطمینان از عملکرد صحیح آسانسورها حتی در صورت قطع شدن برقرار شده است تا امنیت عمومی تضمین شود.

 برق اضطراری آسانسور

عملیات برق اضطراری (EPR)

بسیاری از تاسیسات آسانسور در حال حاضر دارای سیستم های برق اضطراری (توسط دستگاه نجات خودکار ، ARD) هستند که امکان استفاده از آسانسور در شرایط خاموشی را فراهم می کند و از گیر افتادن افراد در آسانسور جلوگیری می کند.

 

برق اضطراری آسانسور چیست؟

برق اضطراری یا سیستم اضطراری در آسانسورها زمانی فعال میگردند که برق و روشنایی ساختمان از جمله داخل کابین آسانسور از دست میرود که باعث میشود برق پشتیبان آسانسور فعال گردد و افراد داخل کابین را با خیال راحت به بیرون آسانسو برساند.

برق مورد نیاز آسانسورها چیست؟

با توجه به اینکه آسانسورها هر روز بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گیرند ، قوانین ساختمان به 90 دقیقه نیروی کامل برای آسانسورهای ساختمانهای بلندمرتبه نیاز دارند تا ایمنی مسافران را در صورت قطع برق تأمین کنند. ساختمانهایی که این الزامات را رعایت نمی کنند ممکن است در بازرسی ساختمان شکست بخورند و مجوز فعالیت از آنها گرفته شود.

برق پشتیبان آسانسور

یک ژنراتور آماده به کار در گذشته برای انتخاب برق اظطراری در آسانسور و ساختمان انتخاب می شد. اما به دلیل مقررات جدید کنترل کیفیت هوا و نیازهای سنگین تعمیر و نگهداری یک ژنراتور آماده به کار ، استفاده از منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) به طور فزاینده ای محبوب شده است.

 

عملکرد برق اضطراری در آسانسورهای کششی

 

هنگامی که برق اضطراری (از منبع تغذیه بدون وقفه) تشخیص داده می شود ، اطاق های آسانسور باید هر بار دونه دونه به لابی اصلی بازگردند و درها باز بمانند وهمانجا باقی بمانند. در حالی که هر اطاقک در حال بازگشت است ، سایر کابین ها واطاقک ها باید خاموش شوند تا ژنراتور برق اضطراری بیش از حد بارگیری نشود. هنگامی که همه کابین ها به لابی بازگردانده شدند ، بسته به قابلیت ژنراتور برق اضطراری ، ممکن است یک یا چند کابین انتخاب شوند تا تحت برق اضطراری کار کنند. انتخاب کابین هایی که تحت نیروی اضطراری حرکت می کنند باید به طور خودکار توسط سیستم گروه انجام شود. این انتخاب خودکار ممکن است از طریق انتخاب دستی نادیده گرفته شود. تعداد واقعی اطاقک ها و کابینهای مجاز برای حرکت با برق اضطراری باید مقدار از پیش برنامه ریزی شده باشد و تعداد کابین های مجاز برای حرکت نباید از این مقدار تجاوز کند ، معمولاً فقط با آسانسورهای آتش نشان کار می کند.

عملکرد برق اضطراری در آسانسورهای هیدرولیک

هنگام قطع برق آسانسور باید وسیله ای برای پایین آوردن آن فراهم شود. این عملیات باید کابین را به پایین ترین سطح برساند و به مسافران اجازه خروج از آسانسور را می دهد. این عملیات نیاز به یک سیستم منبع تغذیه جداگانه (از منبع تغذیه بدون وقفه) دارد. ساختمانهایی مانند بیمارستانها و خانه های سالمندان معمولاً اندازه ژنراتورهای اضطراری خود را برای برآوردن نیاز خود استفاده میشود. با این حال ، استفاده روزافزون از مصرف کننده های برق و محدود کننده جریان ، که معمولاً به عنوان کنتاکتورهای "Soft-Start" شناخته می شوند ، از بسیاری از این مشکلات جلوگیری می کند و کشش فعلی موتور پمپ کمتر نگران کننده است.

 

هنگام قطع برق چه اتفاقی برای آسانسور می افتد؟

بیایید نگاهی بیندازیم به اتفاقاتی که برای آسانسور شما در هنگام قطع برق می افتد. همه آسانسورها برای عملکرد صحیح به منبع تغذیه وابسته هستند. یک آسانسور کششی برای کار با دستگاه بالابر به برق نیاز دارد و یک آسانسور هیدرولیک از برق برای تغذیه واحد پمپ استفاده می کند.

در ابتدا آسانسور بلافاصله خاموش می شود. این ممکن است یک توقف ناگهانی بین طبقات باشد. این به این دلیل اتفاق می افتد که آسانسورها به ترمزهای الکترومغناطیسی مجهز هستند. در استفاده معمولی، یک سیم پیچ الکتریکی ترمز را باز نگه می دارد. به محض قطع برق، ترمز درگیر شده و آسانسور را متوقف می کند. چراغ های کابین و چراغ های پنل خاموش می شوند، اما چراغ های اضطراری روشن می شوند.

 

در این مرحله، اگر آسانسور به برق پشتیبان مجهز نباشد، آسانسور تا زمان برقراری مجدد برق خاموش می‌ماند. به یاد داشته باشید، زمانی که به هر دلیلی در آسانسور گیر می کنید:

    آرام بمانید و وحشت نکنید. می توانید با خیال راحت منتظر آمدن پرسنل خدمات اضطراری باشید. آسانسور نمی افتد یا به پایین چاه فرو می رود. ترمز می تواند با خیال راحت آسانسور را در جای خود نگه دارد. شما با کمبود اکسیژن مواجه نخواهید شد. طبق کد، تمامی آسانسورها باید دارای تهویه مناسب باشند.

    از تلفن اضطراری برای تماس با کسی که می تواند به شما کمک کند استفاده کنید. تلفن باید به طور خودکار به یک شخص زنده متصل شود. فردی که در طرف دیگر قرار دارد باید بتواند تلفن را بشنود یا ببیند که موقعیت شما را مخابره می کند. از طرف دیگر، از زنگ هشدار یا تلفن همراه خود برای تماس با کمک استفاده کنید.

    سعی نکنید به تنهایی از آسانسور خارج شوید. سعی نکنید درها را باز کنید یا دریچه فرار را باز کنید. دریچه سقف آسانسور فقط از بالا باز می شود.

    تکرار می شود، آرام بمانید و منتظر باشید تا پرسنل اورژانس در هنگام قطع برق شما را از آسانسور نجات دهند.

    پس از خروج از آسانسور، تا زمانی که توسط یک مکانیک مجاز آسانسور در خدمت قرار نگرفته است، دوباره وارد آن نشوید.

 

یه راه بهتر:

با این حال، لازم نیست در صورت قطع برق منتظر وصل شدن برق باشیم. یک آسانسور می تواند دارای سیستم پشتیبان باتری باشد. این سیستم به محض قطع برق فعال می شود. به طور کلی، آسانسور یک بار با باتری به طبقه مجاور یا در بیشتر موارد طبقه همکف حرکت می کند. درها به درستی باز می شوند و آسانسور با خیال راحت خاموش می شود. این به مسافران اجازه می‌دهد تا به سرعت از آن خارج شوند، اما آسانسور تا زمانی که برق مجدداً برقرار نشود، از سرویس خارج می‌شود.  باتری پشتیبان آسانسور یک راه مقرون به صرفه برای آسانسورهای هیدرولیک است.

 

هنگام انتخاب برق اضطراری و پشتیبان برای آسانسور چه عواملی را باید در نظر گرفت؟

 

هنگام استفاده از سیستم UPS به عنوان برق اظطراری آسانسور و یا منبع تغذیه پشتیبان برای آسانسور ، چند عامل بسیار مهم را باید در نظر گرفت.

    موارد زیر نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. برق آسانسور از طریق آسانسور وجود ندارد. به منظور کاهش انرژی مورد نیاز برای راه اندازی آسانسور ، برخی از تولیدکنندگان آسانسور سیستمهای احیا کننده "صرفه جویی در انرژی" را به تاسیسات آسانسور خود معرفی می کنند. با این حال ، این نوع سیستم های احیا کننده را نمی توان با یو پی اس استفاده کرد زیرا منبع تغذیه UPS را بیشتر از صفحه اصلی برق تغذیه می کند و به UPS آسیب می رساند. در صورت وجود قدرت بازسازی ، یو پی اس کار نمی کند و در حالت محافظت از اتصال کوتاه قرار می گیرد و هر بار که آسانسور برق را دوباره تولید می کند ، خاموش می شود.

کنترل فرمان اطاق آسانسور

    مهندس /پیمانکار باید اسناد پشتیبانی ارائه دهد که نشان می دهد UPS آسانسور یا همان برق اضطراری آسانسور ، لوازم جانبی آن و فن های خروجی را برای حداقل 90 دقیقه در شرایط حداکثر بار پشتیبانی می کند.

    کد ساختمان در حال حاضر مستلزم وجود سیستم اعلان در مکانی است که به طرفهای مسئول هشدار دهد که در صورت از دست دادن برق ، آسانسور در حال تغذیه است

    ظرفیت بارگیری سیستم UPS/باتری نه تنها باید اندازه جریان عادی کار را داشته باشد ، بلکه جریان هجوم/اوج آسانسور و هر دستگاه متصل شده (مانند فن ها) را نیز باید اندازه گیری کند. بنابراین ، ضروری است که میزان برق اضطرای آسانسور (UPS) به اندازه کافی بالاتر از جریان پیک/هجوم باشد تا امکان اتلاف حرارت مناسب با استفاده مداوم از آن فراهم شود.

    برخی از شهرها ، مانند منطقه جنوبی کشور ، نیاز دارند که هر سیستم پشتیبان باتری دارای باتری حاوی 50 یا بیشتر گالن مایعات الکترولیت در یک اتاق جداگانه دارای درجه حرارت ایده آل قرار گیرد. واقعیت این است که اکثر تجهیزات UPS که می توانند آسانسورها را حداقل به مدت 90 دقیقه پشتیبانی کنند ، یا در این آستانه قرار دارند یا از آن فراتر می روند.

برق اضطراری آسانسور

    بسیار معمول است که تجهیزات UPS ارائه شده برای برق اظطراری  از آسانسور نیاز به پیکربندی سفارشی دارد که بر اساس نیاز منحصر به فرد آسانسور ساخته شده است. این بدان معناست که اگرچه سیستم مطابق با استانداردهای گواهینامه ANSI/UL ساخته می شود ، اما باید گواهینامه بازرسی میدانی برای برق اضطراری این دستگاه ها مانند آسانسور وجود داشته باشد.

 

عمومی #برق اضطراری آسانسور 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری