علائم خرابی تسمه دینام + روش تشخیص و تعمیر آن
پنجشنبه 21 مرداد 1400 مدیر سایت 7267 0

علائم خرابی تسمه دینام + روش تشخیص و تعمیر آن

10 نشانه اساسی و مهم خرابی و آسیب دیدن تسمه دینام را در این مقاله میتوانید مشاهده نمایید. روش تشخیص خرابی و راه حل تعمیر آن را عنوان کرده ایم.

به غیر از موتور و چرخ ها ، بسیاری از قطعات دیگر در خودرو وجود دارد که باعث حرکت می شود. شما نه تنها سیستم های احتراق و قطعات گیربکس را پیدا می کنید که به حرکت خودرو کمک می کند ، بلکه قطعات الکتریکی را نیز مشاهده می کنید که باید به درستی کار کنند تا ماشین کار خود را به درستی انجام دهد.

در میان این قطعات ، دینام یکی از لوازم حیاتی برای روشن ماندن خودرو میباشد.اما دینام یک جزء ساده نیست. این بستگی زیادی به آن دارد که انرژی باتری را برای تغذیه سایر قسمت های خودرو که برای عملکرد آن ضروری است ، پمپاژ کند. وقتی تسمه دینام خراب شود ، به احتمال زیاد ماشین نیز خراب می شود.

علائم خرابی تسمه دینام

در اینجا ، ما تمام مشکلاتی را که می توانید در هنگام خرابی تسمه دینام تجربه کنید به شما نشان می دهیم و همچنین راهنمای روش تعمیر آن را به شما خواهیم گفت .

اگر مشتاق هستید که نحوه تعمیر تسمه دینام خراب خود را بیاموزید ، با ما همراه باشید !

 

تسمه دینام چیست؟

همه چیز از دینام شروع می شود. این قطعه نیروی الکتریکی را از باتری در اطراف خودرو به چندین قطعه الکتریکی منتقل می کند. بدون دینام ، باتری نمی تواند همه این قطعات را تغذیه کند ، زیرا قدرت کافی ندارد.  بنابراین ، ماشین درست کار نمی کند.

تمام هدف دینام این است که برق را در تمام قطعات خودرو نگه دارد و همچنین باعث افزایش شارژ می شود تا سخت ترین قطعات بتوانند روشن شوند. البته ، دینام این کار را با استفاده از وسیله ای به نام تسمه انجام می دهد.

فرآیند شارژ باتری یا انتقال بار الکتریکی در سراسر خودرو توسط این تسمه انجام می شود. دور یک فولی پیچیده می شود که در نهایت به میل لنگ متصل می شود.

 بررسی تسمه دینام ماشین

هنگامی که خودرو روشن است و میل لنگ حرکت می کند ، تسمه را می چرخاند و دینام را شارژ می کند که در نهایت باعت شارژ باتری میشود.

تمام شارژ دینام در نهایت به تغذیه سیستم AC ، فرمان برقی و پمپ آب و قطعات الکترونیکی در داشبورد و موارد دیگر کمک می کند. بدون تسمه ، سیستم الکتریکی خودرو به درستی کار نمی کند - حتی استارت خودرو نیز به یک مشکل تبدیل می شود.

 

عمر تسمه دینام معمولا بین 32000 تا 75،000 کیلومتر یا حدود 4 سال در یک ماشین استاندارد دوام بیاورد.

 

پس از این مدت ، باید تعویض شود. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که در نهایت می تواند تسمه دینام ترک بخورد ، شل شود ، فرسوده شود ، شکسته شود ، پاره شود و یا فقط خراب شود ، که باعث می شود دینام خراب شود و ماشین طبق معمول کار نکند.

 

چه در زمان قدیم باشد و چه اصطکاک و حرارتی که این تسمه در معرض آن قرار دارد ، ممکن است هنگام بد عملکردن آن علائم متعددی را تجربه کنید. به همین دلیل همیشه مهم است که بدانید تسمه دینام چه زمانی نیاز به تعویض دارد. بنابراین می توانید ماشین خود را همیشه در شرایط اماده نگهدارید و از هرگونه وضعیت ناخواسته جلوگیری کنید.

10 نشانه تسمه دینام خراب:

راههای زیادی وجود دارد که تسمه دینام خراب به شما اطلاع می دهد که زمان تعویض فرا رسیده است. در اینجا ده علامت خراب بودن تسمه دنام را به شما میگوییم:  

 

  1. چراغ ها شروع به بازی عجیب و غریب می کنند

 

هنگامی که چراغهای ماشین شما به طور غیر منتظره و بدون دلیل چشمک می زنند ا خاموش و روشن میشوند، یک مشکل الکتریکی احتمالی وجود دارد. بیشتر این مشکلات از باتری یا دینام شروع می شود. این بدان معناست که چیزی در حدی است که تقریباً به طور کامل خاموش می شود.

 

اگر مشکلات چراغ ها با زمان هماهنگ شود ، به احتمال زیاد خرابی از تسمه است و ممکن است دینام را به طور کامل از کار بیاندازد. این امر به مشکلات بسیار بدتری از چشمک زدن عجیب و غریب چراغ ها منتهی می شود.

 

  1. صداهای عجیب از داخل موتور وفن

 

از آنجا که تسمه مستقیماً به میل لنگ متصل است ، این قسمت باید حرکت زیادی انجام دهد. به خصوص هنگامی که خودرو در حرکت نیست ، تسمه با سرعت زیاد می چرخد ، که در نهایت ممکن است هنگام کهنه بودن یا پاره شدن دینام صداهای عجیبی ایجاد کند.

علت خرابی تسمه دینام

در میان صداهای عجیب و غریب ، می توانید صدای جیغ یا غرغر ، مربوط به لیز خوردن یا ناهماهنگ بودن تسمه دینام را تجربه کنید. هنگامی که خودرو به دلیل حرکت سریعتر دینام ، بیکار است یا حرکت نمی کند ، صدا بیشتر و بیشتر خواهد بود.

سر و صدای دیگر می تواند تکان خوردن باشد که در صورت شکسته شدن یا تکه تکه شدن تسمه اتفاق می افتد و به قسمت های مختلف فلزی داخل کاپوت برخورد می کند.

و سرانجام ، ممکن است صدای تیک تیک را نیز تجربه کنید ، شبیه به صدای تکان خوردن ، زمانی اتفاق می افتد که قطعات کوچکی از تسمه به دور موتور می چرخند. هر دو این سر و صدا بیشتر هنگام حرکت خودرو ایجاد می شود.

 

  1. موتور بیش از حد داغ شده است

 

تسمه به دینام کمک می کند تا یک جریان الکتریکی ایجاد کند که در نهایت قسمت هایی از خودرو را که موتور را خنک می کند ، تقویت می کند.

وقتی تسمه درست کار نکند ، دینام خراب می شود و پمپ آب که موتور را خنک می کند ، کار خود را انجام نمی دهد.

در نهایت ، ممکن است موتور را بیش از حد داغ کند. خواهید دید که چگونه دما افزایش می یابد ، یا ممکن است دودی را که از کاپوت خارج می شود مشاهده کنید. در این زمان لازم است به سرعت خودرو را متوقف نمایید و خاموش کنید. چراکه در صورت روشن بودن در این شرایط احتمال سوختن واشر سر سیلندر و حتی آسیب جدی به سیلندر وجود دارد.

 

  1. بوی سوختن

هنگامی که سیم های داخلی وسیله نقلیه یا دینام به دلیل کوتاه شدن جریان یا ناسازگاری شروع به فرسوده شدن می کنند ، بوی بد سوزش ایجاد می کند.

یک اتفاق مشابه زمانی رخ می دهد که تسمه نامناسب یا پاره شده باعث ایجاد اصطکاک نامناسب با سایر قسمت های موتور می شود.

این بوی سوختن لاستیک را تولید می کند که تقریباً از یک تسمه  دینام خراب قابل تشخیص نیست.

 

  1. چراغ های هشدار دهنده

گاهی اوقات ممکن است چیزی جز یک چراغ هشداردهنده ساده باتری را در داشبورد تجربه نکنید. این می تواند به این معنا باشد که باتری مشکلی دارد ، اما از آنجا که به دینام متصل است ، ممکن است از کمربند نیز مشکل داشته باشد.

 

هنگامی که تسمه دینام به شکل نادرست شروع  به کار می کند ، بلافاصله به سیستم الکتریکی کل خودرو آسیب می رساند.

 

بنابراین ، سیستم هشدار دهنده در بیشتر مواقع این را به عنوان مشکل باتری احساس می کند. بنابراین ، به نظر می رسد که باتری خراب است ، اما به جای آن باید تسمه دینام را چک کرد .

 

  1. هرز گشتن دور موتور

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که تسمه در حالی که موتور در حال راه رفتن است شل شود یا زمانی که کاملاً پاره شود. بلافاصله با موتور متوقف شده ای روبرو می شوید که می تواند شما را در وسط جاده گیر بیاندازد یا در نهایت باعث شود خودرو قدرت شتاب زیادی از دست بدهد.

گاهی اوقات زمانی این اتفاق می افتد که فقط تسمه شل شده یا از قرقره یا دینام جدا می شود ، اما گاهی به این معناست که تسمه دینام  پاره شده یا ترک خورده است.

 

  1. روشن نشدن ماشین

دینام یکی از مهمترین قسمتهای خودرو است ، به این دلیل که چندین قطعه را راه اندازی می کند ، و چون نقش مهمی در سیستم احتراق دارد. وقتی دینام ، باتری را شارژ می کند ، این جریان را به شمع ها می فرستد تا احتراق رخ دهد.

وقتی تسمه با شل شدن یا پاره شدن کار خود را نمیتواند انجام دهد ، این احتمال وجود دارد که دینام شارژ را به باتری ارسال نمیکند. سپس ، باتری جریان لازم را برای شمع در محفظه احتراق انجام نمی دهد تا گاز را مشتعل کند.

این امر باعث می شود خودرو کاملاً غیرقابل استفاده شود و نیاز به تعویض فوری تسمه دارد.

 

  1. فرمان به سختی میچرخد

ممکن است فکر کنید که فرمان خودرو برای کار بیشتر از میل لنگ و محورها در چرخ ها نیازی به سیستم اضافی ندارد. اما در حقیقت ، یک جزء الکتریکی قابل توجه به نام سیستم فرمان برقی وجود دارد که روند جهت گیری چرخ ها را نرم می کند.

بدون این جزء ، فرمان می تواند یک مشکل بزرگ باشد.

 علل کار خرابی تسمه دینام

و مطمئناً وقتی تسمه دینام وظیفه خود را انجام نمی دهد ، دینام نمی تواند سیستم فرمان برقی را در خودرو روشن کند. در نهایت سیستم فرمان سخت و شاید قفل شده ای را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

  1. تهویه مطبوع کار نمیکند

مشابه دیگر اجزای الکتریکی خودرو ، هنگامی که دینام وظیفه خود را به درستی انجام ندهد ، سیستم AC بلافاصله تحت تأثیر قرار می گیرد.

 

این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که تسمه شل یا شکسته شده باشد و جریان کمی برای عملکرد AC ایجاد می کند. اما تهویه و کولر خراب همچنین می تواند نشانه بسیاری از مشکلات دیگر باشد ، بنابراین قبل از اینکه به نتیجه برسید ، لازم است خودرو را به طور کامل بررسی کنید.

 

  1. باتری مرده

گاهی اوقات ممکن است خودروی شما در مواقع خراب بودن تسمه دینام روشن نشود. ممکن است ماشین روشن شود ، بعد از چند ثانیه که باتری نمی تواند تمام نیروی الکتریکی مورد نیاز خودرو را تامین کند ، خودرو بلافاصله خاموش می شود.

 

این امر در نهایت باعث تخلیه باتری تا جایی می شود که دیگر تا زمانی که آن را دوباره شارژ نکنید ، دیگر برق دریافت نمی کند.

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان و در قسمت باتری ماشین نوشته شده و با کلمات تسمه دینام خراب ، تسمه دینام شل ، تسمه دینام پاره شده ، تسمه دینام معیوب ، خراب تسمه دینام ، تیکه شدن تسمه دینام ، روش درست کردن دینام خراب ، نشانه های خرابی تسمه دینام و علائم خرابی تسمه دینام برچسب گذاری شده است.

سوالات پر تکرار

اگر باتری ماشین شما بعد از روشن کردن خاموش میگردد و بی جون میشود ، مشکل از طرف دینام خودرو هست. یا دیمر دینام تنظیم نمیباشد و یا تسمه شل شده و یا پاره گردیده است.

این مشکل عموما برای پاره شدن تسمه دینام میباشد و رخ میدهد. چرا که با پاره شدن تسمه دینام واتر پمپ نیز که باعث گردش آب در رادیاتور میشود از کار میافتد به همین دلیل آمپر آب به سرعت به درجه آخر میرسد. در این مواقع حتما باید خودرو را در جای امن خاموش کنید . چرا که ممکن است به واشر و خود سر سیلندر آسیب جدی وارد گردد.

باتری ماشین #خرابی تسمه دینام 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری