چرا چراغ ماشین روشن نمیشود | علل روشن نشدن چراغ خودرو
چهارشنبه 06 مرداد 1400 مدیر سایت 57984 0

چرا چراغ ماشین روشن نمیشود | علل روشن نشدن چراغ خودرو

چرا چراغ ماشین روشن نمیشه ؟ جهت بررسی این موضوع ، این مقاله به بررسی علل روشن نشدن چراغ ماشین پرداخته و راه حل آن را ارائه نموده تا در کوتاه ترین زمان آن را رفع نمایید.

 

لحظه ای که میخواهید رانندگی کنید اما چراغ های ماشین روشن نمیشود ، احساس خوبی ندارد.هنگامی که چراغهای ماشین شما به درستی کار نمی کنند ، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید ببینید بلکه به این معنی است که سایر رانندگان نمی توانند شما را ببینند - ایمنی شما و مسافران شما را به خطر می اندازد. اگر در چراغهای ماشین مشکلی دارید ، این راهنمای مفید عیب یابی را مطالعه نمایید.

هنگامی که در شب میخواهید رانندگی کنید ، چراغ ماشین روشن نمیشود یک مشکل بزرگ است و با خود مگویید که چرا چراغهای ماشین من روشن نمیشود؟  رانندگی در ساعات شب بدون چراغ را تقریباً غیرممکن می کند. حتی اگر یکی از چراغ ها نیز کار کند ، دیگری کار نکند رانندگی را غیرقابل تحمل می کند. قبل از اینکه بیشتر رانندگی کنید ، با استفاده از این مراحل آسان چراغهای ماشین خود را بررسی و تعمیر کنید.

جهت تعمیر برق خودرو و چراغ ماشین خود مطلب زیر را مطالعه و با تکنسین فنی ما در ارتباط باشید:

باطری سازی سیار در محل

 

روند عیب یابی که دنبال می کنید به نوع خرابی که با آن روبرو هستید بستگی دارد. با در نظر داشتن این موضوع ، شروع کار با بررسی اینکه هردو یا فقط یکی از چراغ های ماشین از کار افتاده اند و یا اینکه آیا حالت نور بالا یا پایین همچنان کار می کند ، فوق العاده مفید است.

چرا چراغ ماشین روشن نمیشود

وقتی چراغ های جلو کار نمی کنند ، معمولاً یک مشکل برقی یا یک مشکل فیزیکی با خود لامپ ها است. برای اینکه هرچه سریعتر مشکل را پیدا کنید ، مهم است که دقیقاً نوع خرابی را پیدا  کرده باشید.

 

 

بر اساس اینکه کدام یک از لامپ ها کار نکرده اند و تحت چه شرایطی می توانید از اطلاعات زیر بعنوان راه حل استفاده کنید:

  • یکی از چراغ ها جلو کار نمی کند:

    علت: این معمولاً در اثر سوختگی لامپ اتفاق میافتد.

    رفع: ابتدا فیوز را از جعبه فیوز بررسی نمایید در صورت سالم بودن فیوز ، لامپ را تعوض کنید. اگر باز هم کار نکرد ، به سیم کشی مشکوک شوید.

 

  • هیچکدام از چراغ های جلو کار نمی کنند.

    علت: لامپ های سوخته ، یا مسئله ای مانند اتصالی و اتثال کوتاه رخ داده است.

    رفع: برق و زمین را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را برطرف کنید. در غیر این صورت لامپ ها را تعویض کنید.

 

  • چراغ های جلو با نور بالا کار نمی کنند یا چراغ های کم نور کار نمی کنند.

    علت: لامپ سوخته ، یا مشکلی در سوئیچ یا رله وجود دارد.

    رفع: لامپ ، سوئیچ یا رله را برسی نمایید در صورت خرابی هرکدام آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

 چراغ ماشین کم نور شده است

نکته :اگر فقط یک لامپ در حالت نور بالا یا نور پایین کار نکند ، ممکن است این لامپ باشد. بیشتر خرابی های چراغ جلو که فقط به پرتوهای زیاد یا کم محدود می شوند مربوط به یک رله یا سوئیچ کنترل نور بالا هستند.

 

  • چراغ های جلو کار می کنند اما کم نور به نظر می رسند.

     علت: لنزهای مه آلود ، لامپهای فرسوده یا مشکل سیستم شارژ و باتری ضعیف ماشین میباشد. .

     رفع: لنزها را تمیز کنید ، لامپ ها را تعویض کنید یا سیستم شارژ را تعمیر کنید.

اگر چراغهای جلو همیشه کم نور به نظر می رسند ، مشکل می تواند لنزهای مه آلود یا لامپهای فرسوده باشد. اگر به نظر می رسد چراغ های جلو شما در شرایط خاص کم نور شده اند ، ممکن است مشکل سیستم شارژ باشد.

مقاله زیر را مطالعه نمایید:

 

سایر مشکلات چراغهای جلو نیز به دلیل ترکیبی از لامپهای سوخته، مشکلات سیم کشی یا رله و سوئیچ های خراب ایجاد می شود.

 

 چراغ های ماشین چگونه کار می کنند؟

 

اکثر سیستم های چراغ ماشین بسیار ساده هستند و شامل چند جز اساسی مانند لامپ ، رله ، فیوز و کلید هستند. در این موضوع اساسی تغییراتی وجود دارد ، مانند بعضی از وسایل نقلیه چراغ های روشنایی روز ، چراغ های جلو انعطاف پذیر یا چین و چروک های کوچک دیگری مانند چراغ های مه شکن ، اما ایده هنوز همان است.

وقتی چراغ ها را روشن می کنید ، آن سوئیچ یک رله را فعال می کند. آن رله ، به نوبه خود ، اتصال الکتریکی بین لامپ های چراغ جلو و باتری شما را فراهم می کند. فیوزها نیز به منظور ایجاد یک نقطه خرابی فداکارانه برای محافظت از بقیه سیم ها درگیر هستند.

بررسی قعطی سیم چراغ ماشین

به همان روشی که سوئیچ چراغ جلو شما یک رله را برای تأمین برق چراغ های جلو فعال می کند ، با کنترل چراغ روشنایی شما به طور کلی یک رله فعال می کند تا نورهای بالا را روشن کند. در مورد کپسول های چراغ جلو دو رشته ای ، نیرو الکتریکی را به رشته پرتو نور ارسال می کند.

اگر هر یک از این قطعات به درستی کار نکنند ، چراغهای ماشین شما خراب می شوند. و با دیدن نحوه خرابی آنها ، معمولاً می توانید صبر کنید تا بهترین مکان را برای شروع عیب یابی مشخص کنید.

 

خودتان آن را برطرف کنید یا آن را به مکانیک ببرید؟

تعمیر چراغ جلو سوخته معمولاً کار ساده ای است ، اما مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید مستقیم به مکانیک مراجعه کنید. اگر شما برخی از ابزارهای اساسی و تجهیزات تشخیصی مانند پیچ گوشتی و ولت متر را ندارید ، ممکن است بخواهید در ساعت های روز به فکر بردن ماشین خود به یک حرفه ای باشید.

 

اگر ماشین خود را به مغازه باتری سازی برسانید ، احتمالاً آنها با بازرسی بصری از سیستم چراغ جلو شروع می شوند ، فیوزهای شما را بررسی می کنند و نگاهی به سوئیچ و رله ها می اندازند.

 

تعویض چراغ ماشین سوخته معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد ، اما اگر با مشکل پیچیده تری روبرو باشید ، روش تشخیصی می تواند بین نیم ساعت تا یک ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد.

 

روش تشخیصی که یک تکنسین حرفه ای در واقع انجام می دهد مشابه روشی است که در زیر توضیح داده شده است. بنابراین اگر می خواهید بیشتر بدانید که وقتی ماشین خود را سوار می شوید تا چراغ های جلوی شما ثابت شود ، می توانید ادامه مطلب را بخوانید.

 

تست فیوزها ، رله ها ، کلیدها و سایر اجزای مدار

چراغ جلو اولین و آسانترین قطعه برای بررسی فیوز چراغ ماشین است. بسته به نحوه تنظیم مدار چراغ ماشین ، ممکن است یک فیوز یا چندین فیوز برای چراغ های جلو وجود داشته باشد. اگر یک فیوز قطع شده پیدا کردید ، با تعویض آن ممکن است مشکل برطرف شود. هنگام تعویض فیوز چراغ ماشین ، مهم است که از یک فیوز جدید با همان میزان آمپر استفاده کنید. در صورت ضرب فیوز جدید ، این نشان دهنده وجود مشکلی در جای دیگر مدار است و جایگزینی فیوز آمپراژ بالاتر می تواند صدمه ای فاجعه بار وارد کند.

اگر متوجه شدید که فیوز دمیده نشده است ، مرحله بعدی بررسی برق با ولت متر است. باید ولتاژ باتری را در دو طرف فیوز پیدا کنید. اگر این کار را نکنید ، باید سیم کشی بین بلوک فیوز و باتری را بررسی کنید.

تست فیوز های چراغ ماشین

مرحله بعدی تعیین محل و بازرسی رله چراغ ماشین است. اگر رله را بکشید و آن را تکان دهید ، و صدای جغجغه ای از داخل را بشنوید ، پس احتمالاً از کار افتاده است. تغییر رنگ روی پایه یا پایانه ها نیز ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل باشد. اگر خوش شانس باشید ، متوجه می شوید که از همان رله استفاده شده در مدار چراغ ماشین در یک یا چند مدار دیگر استفاده می شود. در این صورت ، شما می توانید به راحتی رله چراغ را با یک جز مشابه عوض کنید. اگر چراغ های ماشین در آن نقطه شروع به کار کنند ، مشکل از رله بوده است.

فراتر از آن ، روش تشخیصی کمی پیچیده تر است. برای تعیین بد بودن رله یا سوئیچ ، باید بررسی کنید که آیا رله هنگام فعال شدن سوئیچ چراغ جلو ، برق دریافت می کند یا خیر. اگر اینگونه نباشد ، در این صورت یا سوئیچ چراغ جلو یا سیم کشی بین سوئیچ و رله مشکلی دارد.

اگر وسیله نقلیه شما دارای یک ماژول چراغ جلو ، یک ماژول چراغ روشنایی در روز یا یک مورد مشابه دیگر باشد ، روشهای تشخیصی حتی پیچیده تر می شوند. در این موارد ، بهترین اقدام این است که ابتدا همه موارد دیگری را رد کنید.

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان و در قسمت چراغ ماشین نوشته شده و با کلمات چرا چراغ ماشین روشن نمیشود ؟ ، چرا چراغ جلو کم نور است ، چراغ خودورو روشن نمیشود ، دلیل روشن نشدن چرا ماشین ، علت خرابی چراغ ماشین ، دلایل کار نکردن چاغ ماشین ، نحوه تست رله و فیوز چراغ ماشین ، چرا چراغ خودرو روشن نمیشود و علت کار نکردن چراغ ماشین برچسب گذاری شده است. 

 

عمومی #روشن نشدن چراغ  
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری