چرا لنت ترمز بو میدهد؟ |دلیل داغ شدن و بو دادن لنت ترمز چیست؟
چهارشنبه 26 خرداد 1400 مدیر سایت 9090 0

چرا لنت ترمز بو میدهد؟ |دلیل داغ شدن و بو دادن لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز شما بعد از گرفتن مکرر بو بدی میدهد ؟ بوی سوختگی حاصل از لنت ترمز نشانه چیست؟ در این مقاله دلایل بوی بد حاصل از داغ شدن لنت ترمز را بررسی کرده ایم.

شما در حال رانندگی هستید ، شیشه خودرو خود را پایین داده اید که ناگهان بو داغی و یا بو نوخوشایند سوختن ماده ای شیمیایی به داخل ماشین میآید اگر وقتی که ترمز می گیرید بوی سوختگی حس میکنید ، توجه کنید! چند دلیل احتمالی وجود دارد که در این مقاله همه اینها را بررسی میکنیم.

سیستم ترمز

لنت ترمزها شاید مهمترین قسمت یک ماشین باشند. آنها با استفاده از اصطکاک برای متوقف کردن خودرو، ما را در امنیت نگه می دارند.  ترمز ها چطورکار می کنند؟ خوب ، دو سیستم اصلی ترمز وجود دارد:

ترمز دیسکی و ترمز درام. قطعات کلی سیستم ترمز دیسکی عبارتند از: لنت ترمز ، روتور ، کولیس و تکیه گاه کولیس. این در بسیاری از وسایل نقلیه رایج است. ترمزهای دیسکی با انتقال فشار مایع از سیلندر اصلی (در جایی که پدال ترمز است) به کولیس ها و تکیه گاه های کولیس که لنت های ترمز را به روتور دیسک فشار می دهد ، کار می کنند. این باعث اصطکاک و عقب افتادن حرکت چرخ می شود.

 بوی بد حاصل از گرمای شدید لنت ترمز

قطعات سیستم ترمز درام شامل درام ترمز ، توپی چرخ ، صفحه عقب ، کفشکی ، آستر ترمز ، نگه داشتن فنر ، فنرهای نگهدارنده ، سیلندر چرخ ، تنظیم کننده ترمز ، اهرم تنظیم کننده و فنر و سیلندر چرخ است. سیستم ترمز درام مانند سیستم دیسک از طریق فشار هیدرولیک کار می کند. روغن ترمز به پیستون های سیلندر چرخ پمپ می شود ، که کفش های ترمز را هل می دهد. کفش های ترمز به آستر ترمز فشار وارد می کنند که باعث ایجاد اصطکاک با سطح درام شده و حرکت چرخ را عقب می اندازد.

لنت ترمز شما بو میدهد؟

ابتدا اجازه دهید در مورد آنچه قادر به ایجاد بو در ترمزهای شما است صحبت کنیم. پلیمریزاسیون فرآیندی است که در آن مولکول ها برای ایجاد زنجیره بهم متصل میشوند. لنت های ترمز جدید معمولاً نوعی ماده شیمیایی روی خود دارند که هنگام استفاده از آنها پلیمری می شود. این در شرایطی است که در واقع مشکلی وجود دارد و قطعاتی که قرار نیست به یکدیگر مالیده شوند اصطکاک ایجاد می کنند. معمولاً رزینهایی دارند که یک پوشش شیمیایی از زمان تولید در کاخانه روی آن ایجاد می کنند. هنگامی که برای اولین بار از ترمزهای خود استفاده می کنید ، گرمای تولید شده در طی آن واکنش باعث پلیمریزاسیون می شود که به آن عمل آوری نیز گفته می شود. در طی این واکنش پلیمریزاسیون روی لنت ترمز ، گازهای مختلفی آزاد می شود. این گازها می توانند بوی سوختن بدهند.

لنت سابیده شده و لیز شده

  • وقتی ترمز دستی درگیر است

همه ما به طور تصادفی با ترمز دستی که درگیر بوده حرکت کرده ایم  و احتمالاً متعجب شده ایم که چرا ماشین ما کند است. اگر هر مقدار فاصله را با ترمز دستی طی کرده اید ، ممکن است لنت های ترمز بیش از حد گرم شده باشد. این موضوع هم می تواند دلیل داغ شدن لنت ها و بلند شدن بو و در نهایت هم عملکرد ضعیف ترمزها باشد. اگر فکر می کنید اینگونه است بهتر است سریعاً ماشین خود را بررسی کنید.

 

  • وقتی کولیس ترمز گیر میکند

همانطور که در بالا ذکر شد ، کولیس بخشی از سیستم ترمز دیسکی است که لنت های ترمز را روی روتور دیسک می بندد. اگر کولیس ها گیر کنند ، ممکن است حتی پس از برداشتن پا از روی پدال ترمز (و در نتیجه آزاد کردن فشار مایعات از سیلندر اصلی) ، از روتور دیسک آزاد نشوند. در صورت بروز چنین اتفاقی ، لنت های ترمز فشار مداومی روی روتور دیسک ایجاد می کنند حتی در هنگام تلاش برای افزایش سرعت ، دود و بوی بد به وجود خواهد آمد.
. اگر بوی بدی از ترمز خود احساس می کنید و آنها لنت ترمز کاملاً جدیدی نیستند ، بهترین راه این است که همیشه ماشین  خود را به مکانیکی برده و از آنها بخواهید چک کنند.

 

 

ترمزهای شما برای جلوگیری از حرکت وسیله نقلیه خود از اصطکاک استفاده می کنند و اصطکاک باعث تولید گرما می شود. متاسفانه استفاده بیش از حد یا عادت های تهاجمی در گرفتن ترمز می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد ترمز شود. چگونه می توان فهمید که بوی بد سوختن از گرمای بیش از حد لنت ترمز شما می باشد؟ علاوه بر بوی سوختن ، ممکن است ترمزهای بیش از حد گرم شده و باعث شود لنت ترمز جیغ بکشد و یا وقتی فشار می دهید ، می بینید که پدال ترمز حالت اسفنجی دارد. برای جلوگیری از گرم شدن بیشتر ترمز ، روی رانندگی نرم و ثابت تمرکز کنید.

دیسک و لنت ترمز کارکرده

 

اگر اخیراً ترمز خود را تعمیر یا تعویض کرده اید ، ممکن است لنت های ترمز جدید دلیل بوی عجیب ترمز باشد - و این اشکالی ندارد. این بو اغلب نشان می دهد که رزین موجود در لنت های ترمز جدید شما در حال داغ شدن هستند.

اگر اخیراً لنت های ترمز خود را تعویض کرده اید و بوی "ترمز سوخته" را مشاهده کردید ، نگران نباشید مگر اینکه در هنگا گفتن ترمز قدرت ترمز کاهش پیدا کرده و یا بوی سوختن بیش از چند روز طول بکشد. در این صورت باید شک کنید و ترمزهای خود را به تعمیرگاه نشان دهید تا بررسی کنند و مسئله حل گردد.

 

پرسش و پاسخ

در مورد بوی سوختن لنت های ترمز چه باید کرد؟

تا زمانی که فقط اجزای ترمز تعویض نشده باشند ، بوی سوختن ترمزهای ماشین می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل باشد. ایمنی خود را در جاده به خطر نیندازید و اجازه ندهید بعداً مسائل کوچک به تعمیرات چشمگیرتر تبدیل شوند.

 

 

اید مقاله در وبلاگ یدک رسان در قسمت لنت ترمز نوشته شده و با کلمات بوی لنت ترمز ، دلیل بوی بد لنت ترمز ، بوی سوختن لنت ترمز ، داغ شدن لنت ترمز ، گرمای بیش از حد لنت ترمز ، لنت ترمز بو میدهد ، لنت ترمز داغ شده است و ترمز نمیگیرد ، دلیل داغ شدن و بوی سوختن لنت ترمز ، داغ شدن ترمز دیسکی ، داغ شدن ترمز درام ، بوی سختن از لنت دیسکی ، بوی بد سوختن از ترمز ماشین ، داغ شدن ترمز ماشین ، گرم شدن زیاد ترمز ماشین ، نگرفتن ترمز ماشین ، عمل نکردن ترمز ماشین و بو دادن ترمز ماشین برچسب گزاری شده است.

لنت ترمز #بوی لنت ترمز 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری