لنت ترمز چقدر عمر میکند ؟ | علت فرسوده شدن لنت ترمز
جمعه 28 خرداد 1400 مدیر سایت 5583 0

لنت ترمز چقدر عمر میکند ؟ | علت فرسوده شدن لنت ترمز

میزان عمر مفید لنت ترمز به دلایل مختلفی بستگی دارد.اما به طور معمول عمر لنت ترمز بین 20 الی 70 هزار کیلومتر متفاوت است که دلیل آن را به طور کامل توضیح داده ایم.

 

 این سوالی است که هر صاحب خودرو حداقل یک بار در زندگی خود از خود پرسیده است! لنت های ترمز یک قسمت اساسی از وسیله نقلیه شما است.

بدون سیستم ترمز کارکردن ، رانندگی در ماشین شما ایمن نیست. و بدون لنت ترمز ، شما یک سیستم ترمز با عملکرد درست نخواهید داشت. بنابراین ، لنت های ترمز چه مدت دوام می آورند؟ آیا آنها هزاران کیلومتر طول می کشند یا فقط چند سال عمر میکنند؟

 در این مقاله ، به شما کمک می کنیم تا طول عمر لنت های ترمز خود را تعیین کنید.

ما توضیح خواهیم داد که چرا یک لنت ترمز فرسوده می شود و چه کاری می توانید برای افزایش عمر آن انجام دهید. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید به راحتی لنت های ترمز را در شرایط ایده آل نگه دارید.

 

لنت ترمزچیست و چگونه کار میکند؟

لنت های ترمز جزئی جدایی ناپذیر از سیستم ترمز وسیله نقلیه شما هستند و در بین کفش ترمز و درام ترمز قرار دارند.  لنت های ترمز در داخل کولیس ترمز قرار می گیرند و هنگامی که روی پدال ترمز فشار می آورید ، فشار بر روی لنت های ترمز وارد می شود ، که با فشار دادن آنها بر روی دیسک ترمز (روتور ترمز) ، لاستیک های شما کند می شوند. بدون عملکرد لنت ترمز ، سایر عناصر سیستم ترمز مانند دیسک های ترمز ، کولیس ها و روتورها می توانند به سرعت فرسوده شوند.

متأسفانه با گذشت زمان ، هر لنت ترمز فرسوده می شود و برای اطمینان از عملکرد خوب سیستم ترمز ، باید به صورت دوره ای تعویض شوند.

پدال ترمز

چرا لنت های ترمز فرسوده می شوند؟

پاسخ ساده است:

اصطکاک!

به یاد داشته باشید ، این اصطکاک ناشی از لنت ترمز و دیسک ترمز است که سرعت خودرو شما را کاهش می دهد. و هنگامی که لنت ترمز با گذشت زمان به طور مداوم به دیسک های شما ارتباط برقرار میکنند، آنها به آرامی فرسوده می شوند.

توجه: سایش دیسک بسیار کندتر از سایش لنت ترمز اتفاق می افتد. اگر گرد و غبار سیاه را روی چرخ های ماشین خود مشاهده کرده باشید ، به احتمال زیاد بقایای گرد و غبار ترمز از روی لنت ترمز شماست - نه دیسک های شما.

 

ماندگاری لنت های ترمز چقدر است؟

در واقع هیچ جواب استانداردی برای این سوال وجود ندارد.

بسیاری از تولیدکنندگان ماشین تخمین می زنند که یک لنت ترمز می تواند از 20 تا 70 هزار کیلومتر دوام داشته باشد. با این حال ، به طور متوسط ، بیشتر دارندگان ماشین لنت ترمز خود را بعد از حدود 40000 کیلومتر تعویض می کنند.

ما می دانیم که به چه فکر می کنید ؛ این اختلاف زیادی است! از این گذشته ، مسافت زیادی بین 20،000 تا 70،000 کیلومتر وجود دارد ...

بنابراین ، چرا یک لنت ترمز فقط در 20،000 کیلومتر فرسوده می شود ، در حالی که دیگری به 70،000 می رسد؟

طول عمر لنت های ترمز شما می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد . عواملی که روی طول عمر لنت های ترمز شما تأثیر می گذارد در ذیل آورده ایم.

در اینجا مهمترین عواملی وجود دارد که بر عمرلنت ترمز تأثیر می گذارند:

 

  1. عادت های رانندگی

بگذارید بگوییم که شما در بزرگراه هستید و با سرعت 100 کیلومتر در ساعت رانندگی می کنید که ناگهان ماشین جلوی شما سرعت شما را کم می کند.

احتمالاً می خواهید فوراً پدال ترمز خود را فشار دهید تا سریعاً متوقف شوید ، درست است؟

برخوردهای این چنینی می تواند آسیب جدی به لنت ترمز شما وارد میکند.

هنگامی که سریع رانندگی می کنید و ناگهان ترمز می زنید ، وسیله نقلیه شما به اصطکاک زیادی نیاز دارد تا متوقف شود. این می تواند به راحتی باعث افزایش سایش ترمز شود.

رانندگی با سرعت مطمئنه در ماشین به این معنی است که لنت های ترمز برای متوقف کردن خودرو شما مجبور نیستند نیروی زیادی ایجاد کنند - و به دلیل کاهش سایش ترمز ، می توانید انتظار داشته باشید که لنت ترمز بیشتر دوام بیاورد.

 

  1. نوع لنت ترمز

نوع لنت های ترمز شما نیز در ماندگاری آنها نقش بسزایی دارد. سه نوع اصلی لنت ترمز وجود دارد که از انواع مختلفی از مواد ،لنت ترمز استفاده می کنند. به عنوان مثال ، ماشین شما ممکن است از یک لنت ترمز ارگانیک ، یک لنت ترمز نیمه فلزی یا حتی لنت های ترمز سرامیکی استفاده کند.

لنت های ترمز ارگانیک از مواد ترمز مانند شیشه ، فیبر ، کربن ، لاستیک و کولار مخلوط با رزین ساخته شده اند. آنها کمترین طول عمر را از در هر سه نوع لنت ترمز دارند و به راحتی در معرض محو شدن ترمز قرار می گیرند.

لنت های نیمه فلزی (لنت ترمز فلزی) برای عملکرد با دوام طولانی تر و پاسخ ترمز بسیار بهتر از لنت های آلی ساخته شده اند. می توانید انتظار داشته باشید که یک لنت نیمه فلزی حدود 50،000 کیلومتر دوام داشته باشد.

در خودروهای لوکس در سیستم ترمز خود ، از لنت های سرامیکی استفاده می شود و برای ترمز راحت تر منظور شده است. ترمزهای سرامیکی کربنی برای استفاده در شرایط با کارایی بالا در نظر گرفته نشده اند اما طول عمر آنها در حدود 70،000 کیلومتر است.

 لنت ترمز از جنس سرامیک

  1. نوع گیربکس ماشین

سیستم گیربکس خودرو شما چه ارتباطی با لنت های ترمز دارد؟

اگر نوع گیربکس مناسبی داشته باشید ، احتمالاً می توانید عمر لنت ترمز را افزایش دهید.

دارندگان ماشین دارای سیستم گیربکس دستی هنگام کاهش سرعت تنها به لنت ترمز اعتماد نمی کنند. فرایندی به نام ترمزگیری موتور به آنها اجازه می دهد تا با تعویض دنده ها - به جای فعال کردن لنت های ترمز و پایین آوردن سرعت ، سرعت خود را کم کنند.

توجه: اگر خودرویی دارید که از سیستم  گیربکس اتوماتیک استفاده می کند ، از معکوس دادن توصیه نمی شود زیرا در نهایت می توانید به گیربکس ماشین آسیب برسانید.

 

  1. محیط رانندگی شما

ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید ، اما مکان زندگی شما (و مهمتر از همه ، جایی که رانندگی می کنید) می تواند به طور قابل توجهی بر روی عمر لنت ترمز تأثیر بگذارد.

در مورد آن فکر کنید

اگر در یک منطقه قرار دارید که پر ترافیک و شلوغ میباشد به دلیل استفاده مکرر از ترمز لنت های شما سریعتر فرسوده میشود. یا منطقه ای که دارای جاده های پیچ در پیچ میباشد نیز باعث کاهش طول عمر لنت ترمز شما میشود.

 بررسی کردن لنت و دیسک ترمز

  1. وضعیت روتور و کولیس ترمز

لنت های ترمز شما به گونه ای طراحی شده اند که همزمان با سایر اجزای ترمز مانند دیسک و کولیس کار می کنند.

اگر دیسک های ترمز شما از وضعیت خوبی برخوردار نیستند ، به راحتی بر روی لنت ترمز شما تأثیر می گذارند. کولیس ترمز گیر کرده یا دیسک تاب خورده باعث می شود لنت ترمز شما زودتر از حد معمول فرسوده شود.

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان و در قسمت لنت ترمز نوشته شده و با کلمات عمر لنت ترمز ، عمر لنت ترمز چقدر است ؟ ، لنت ترمز چقدر دوام می آورد؟ ، لنت ترمز چقدر کار میکند؟ ،میزان ماندگاری لنت ترمز ، لنت ترمز کی فرسوده میشود؟ ، زمان فرسوده شدن لنت ترمز ، دلایل فرسوده شدن لنت ترمز ، لنت ترمز چه مدت عمر میکند؟ ، لنت ترمز چند کیلومتر کار میکند؟ ، عمر مفید لنت ترمز ، و چرا لنت ترمز فرسوده میشود؟ برچسب گزاری شده است.

لنت ترمز #عمر لنت ترمز 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2022
امداد رسانی فوری