باطری ماشین چقدر عمر میکند؟ امداد باتریِ یدک رسان توضیح میدهد.
شنبه 15 خرداد 1400 مدیر سایت 799 7

باطری ماشین چقدر عمر میکند؟ امداد باتریِ یدک رسان توضیح میدهد.

باتری ماشین چه مدت دوام می آورد؟ طول عمر مفید باتری ماشین چقدر است ؟ در این مقاله به طور کامل توضیح میدهیم که عمر یک باتری ماشین به چه عواملی بستگی دارد.

به طور کلی فهمیدن این موضوع که در هنگام چرخاندن کلید در زمان استارت ماشین ، باتری شما خالی است ، یکی از ناخوشایندترین و در عین حال رایج ترین اتفاقات برای رانندگان میباشد.

هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد ، اما بر اساس دهه ها تجربه در صنعت ، می دانیم که سه عامل اساسی بر عمر باتری خودرو تأثیر گذار است: زمان ، گرما و لرزش.

باید بدانیم عمر باتری های ماشین محدود هستند ، باتری ها به تدریج خراب می شوند تا جایی که دیگر نمی توانند انرژی کافی برای روشن شدن موتور را تأمین کنند. این زمان سایش ممکن است سه تا پنج سال طول بکشد . به عنوان مثال شرایط آب و هوایی ، نوع خودرو و عادات رانندگی و الگوی استفاده از وسیله نقلیه یکی از عوامل موثر در سرعت پیری باتری است. باتری در خودرو هایی که بیشتر در سفرهای کوتاه مدت رانده می شوند ممکن است به طور کامل شارژ نشود و یا باتری در خودروهایی که برای مدت طولانی پارک شده اند به طور طبیعی خود تخلیه می شوند. در هر صورت ، استفاده از شارژر باتری باعث میگردد ، باتری خودرو را کاملاً شارژ کرده و عمر مفید آن را افزایش می دهد.

عمر باتری ماشین

با این حال ، چندین نشانه اصلی وجود دارد که می توانید برای کمک به افزایش طول عمر باتری ماشین خود استفاده کنید.

 

 محل زندگی شما باتری ماشین را تحت تأثیر قرار می دهد!

گرما واکنش شیمیایی باتری های خودرو را برای تولید برق تسهیل می کند ، اما همچنین سرعت تخریب باتری را افزایش می دهد. در آب و هوای خنک شمالی ، باتری ممکن است پنج سال یا بیشتر دوام بیاورد ، اما در مناطق گرم جنوب ، باتری ماشین به طور معمول تقریباً بین یک تا سه سال دوام می آورد.

باتری ها در یک محیط سخت و زیر هود قرار دارند که در هوای گرم دما آن به راحتی از 90 درجه سانتی گراد فراتر می رود. برای مقابله با این گرما ، خودروسازان ممکن است باتری را در یک منطقه جدا از داخل موتور نصب کنند ،یا یک محافظ حرارتی را روی باتری ماشین نصب کنند یا باتری را در خارج از محفظه موتور ، اغلب زیر صندلی عقب یا کف صندوق عقب قرار دهند.

 

استفاده از بست و پایه نگهدار باتری ماشین از لرزش بیش از حد جلوگیری می کند.!

لرزش باعث خراب شدن قطعات و صفحات داخلی باتری می شود. برای به حداقل رساندن اثرات لرزش ، از بست و پایه نگهدار مخصوص استفاده نماید تا باتری را در جای خود محکم کرده و از حرکت آن جلوگیری کنید. گم شدن و یا شل شدن بست نگدارنده باتری می تواند به طور قابل توجهی عمر باتری را کاهش دهد. پس نگاه کدن و چک کردن بست های نگهدارنده باتری یکی از کارهای مهم میباشد.

 

اشکال در عملکرد سیستم شارژ باتری باعث کاهش عمر باتری خودرو می شود

بد عملکردن سیستم شارژ( اشکال در عملکرد دینام ) در حالی که جز معدود عوامل ذکر شده  است ، عمر باتری را نیز کاهش می دهد. همچنین باید بدانیم شارژ مداوم یا زیاد باتری ، پیری باتری ماشین را تسریع می کند. برخی از خودرو های جدید با بهره گیری از تکنولوژی روز صنعت باتری AGM  ( جدا کننده جذبی ) برای داشتن حداکثر عمر باتری خودرو نیاز به کنترل دقیق میزان شارژ دارند و حتی ممکن است خودروساز با افزایش عمر باتری ، استراتژی شارژ را تغییر دهد. در پایان ، باید بپذیریم که هر باطری ماشین کاملاً خاموش شود ، یک بخش بزرگ از طول عمر آن کاسته می شود ، حتی اگر بتوانید شارژ کنید و باتری مرده را دوباره به کار بیاندازید.

تست باتری ماشین

 

نشانه های هشدار باتری ضعیف

اگر کلید استارت را به آرامی بچرخاند، چراغ اخطار باتری یا شارژ روی داشبورد روشن شود ، ممکن است با مشکل باتری روبرو شوید که نشان دهنده ضعف باتری است.

هر باتری خراب از طریق علائم واضح ، خود را نشان نمی دهد. بنابراین برای جلوگیری از خراب شدن باتری ماشین اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. باتری خودرو را در هر تعویض روغن بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که اتصالات کابل تمیز و محکم هستند و سخت افزار نگهدارنده ایمن است. هنگامی که باتری به سومین سال تولید خود رسید ، سالانه آن را آزمایش کنید. آزمایش باتری خودرو سطح خرابی را مشخص می کند تا بدانید چه موقع زمان نصب باتری جایگزین است.

 

 

تیم امداد باتری یدک رسان در همه مناطق تهران و شهرستان ها می توانند خدمات باتری خودرو را ارائه کنند. کافیه با شماره 09353564407 تماس حاصل نمایید تا یک متخصص خدمات حرفه ای باتری ماشین در کوتاه ترین زمان در محل شما حاضر گردد، تست باتری ماشین و شارژ باتری را رایگان انجام می دهد و در صورت نیاز ، یک باتری جدید را در محل نصب می گردد.

 

انتخاب باتری مناسب برای خودرو خود

شما باید نوع باتری ، اندازه فیزیکی ، چینش قطبها ( قطب چپ یا قطب راست ) آمپر ساعت (Ah)  مورد نیاز خودرو خود را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که باتری ماشین انتخابی ، عملکردی متناسب با عملکرد خودرو شما دارد. نصب باتری نادرست می تواند بر سیستم الکتریکی خودرو تأثیر منفی بگذارد و در صورت ایجاد اتصال کوتاه با اجزای مجاور ، خسارت عمده وارد کند. اگر مطمئن نیستید کدام باطری خودرو را بخرید ، از متخصص تعمیر ماشین خود بخواهید یا با کتابچه راهنمای مالک خود مشورت کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را به صورت رایگان مشاوره نمایند.

 

باتری ماشین را به صورت صحیح تعویض و نصب نمایید.

باتری ها یا از نوع اسید سرب معمولی هستند یا از طراحی پیشرفته AGM که قبلاً ذکر شد ، هستند. امروزه بیشتر خودروهای موجود در جاده از باتری های معمولی و برخی مدل ها از باتری های AGM استفاده می کنند. این باتری ها بسیار مقاوم در برابر نشت باتری هستند و بهصورت مکرر قادر به تخلیه و شارژ مجدد هستند ، همانطور که میدانید در خودرو های هیبریدی که دارای سیستم توقف موتور برای بهبود مصرف سوخت هستند. تولید کنندگان این خودروها سیستم های شارژ را برای نوع باتری بهینه می کنند بنابراین یدک رسان توصیه می کند که باتری جایگزین شما همیشه همان نوع باتری اصلی نصب شده در کارخانه باشد.

 

این مقاله در قسمت وبلاگ باتری ماشین نوشته شده و با کلمات شارژ باتری ماشین ، نصب صحیح باتری ماشین ، نوع باتری ماشین ، انتخاب درست باتری ماشین ، علائم خرابی باتری ماشین ، بست نگهدارنده باتری ماشین ، شارژ دینام ، عمر باتری ماشین ، پیشگیری از کاهش عمر باتری ماشین ، طول عمر باطری خودرو ، عمر مفید باطری ماشین و افزایش طول عمر باتری ماشین نوشته شده است.

باتری ماشین #عمر باتری ماشین 
 • حسین مظفری - 1400/03/15 , 01:00

  سلام و درود بسیار عالی و کاربردی بود . باتری ماشین من 206 sd هست باتری چند روز استارت نخورده خوابیده. فکر میکنید باطری ماشین چقدر عمر میکند؟ خودتون هم تعویض میکنید در محل؟
  0 | 0
  • مدیر سایت - 1400/04/23 , 06:37

   سلام و درود ، بله اگر بیشتر از 3 سال از طول عمر باطری ماشین شما گذشته است ممکن است باتری به باتری خیلی جوابگو نباشه! بهتر است باتری ماشین خود را تعویض نمایید.
   0 | 0
 • حسام - 1400/03/15 , 01:06

  سلام دمتون گرم مقاله های بسیار خوبی در زمینه باتری ماشین میگذارید . من سایت شمارو دنبال میکنم همیشه. ماشین من رنو ساندرو هست ممکنه بگید باطری ماشین من چقدر عمر میکند؟
  0 | 0
  • مدیر سایت - 1400/04/23 , 06:38

   سلام ودرود ، ارادت باعث افتخار ماست ، عمر مفید باطری ماشین شما بین 2 الی 4 سال است!
   0 | 0
 • حسین مظفری - 1400/04/10 , 06:53

  باطری ماشین من چند روزه بهش استارت نزدم. ممکنه خوابیده باشه ؟ یعنی با شارژ ممکنه اوکی بشه دیگه تعویضش نکنم؟ و اینکه باطری ماشین چقدر عمر میکند؟
  0 | 0
  • مدیر سایت - 1400/04/16 , 07:21

   سلام و درود بله ممکنه خوابیده باشه، شارژ بکنید اگر بعدا نخوابید باطر ماشین یعنی مشگلی نداره اما اگر بهد از شارژ باطر ماشین خوابید یعنی باتری فرسوده شده و نیاز به تعویض باتری میباشد.
   0 | 0
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری