چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم؟ | آموزش تصویری تعویض لنت ترمز
شنبه 29 خرداد 1400 مدیر سایت 3732 0

چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم؟ | آموزش تصویری تعویض لنت ترمز

هر آنچه که باید در مورد تعویض لنت ترمز بدانیم را در این مقاله به صورت تصویری و مرحله به مرحله توضیح داده ایم . عوض کردن لنت ترمز در خانه. تیم یدک رسان

در این مقاله با کمال تعجب متوجه خواهید شد که می توانید لنت ترمز دیسکی ماشین خود را به سرعت ، به راحتی و بدون ابزارهای تخصصی تعویض کنید. انجام این کار همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد شد. حتی اگر خودتان جهت تعویض لنت ترمز علاقه مند نیستید ، دانستن اینکه نحوه تعویض لنت ترمز و چه چیزی در این امر نقش دارد ، درک بهتری از آنچه مکانیک شما ممکن است روزی به شما بگوید را به شما میدهد.

 

تقریباً همه ماشین ها این روزها ترمز دیسکی جلو دارند. ترمزهای جلو معمولاً با سرعت بیشتری نسبت به ترمزهای عقب فرسوده می شوند ، بنابراین باید مرتباً تعویض شوند. لازم است که لنت های ترمز خیلی نازک شوند ، مخصوصاً اگر هنگام فشار دادن پدال ترمز شروع به ایجاد صدای جیر جیر یا سابیدگی کنند. اما سر و صدا به تنهایی همیشه بهترین نشانه نیست ، بنابراین بهتر است با بررسی دوره ای ضخامت لنت های ترمز ، پیش بینی کنید که چه زمانی این اتفاق می افتد.

 نحوه تعویض لنت ترمز

زمان مورد نیاز جهت تعویض لنت ترمز : 

نیم ساعت

ابزار مورد نیاز :

    دستکش مکانیکی برای محافظت از دست ها و تمیز نگه داشتن آنها

    جک 

    آچار ( بوکس ، پیچ گوشتی ، انبر دست )

مواد مورد نیاز:

  لنت ترمز جدید ،   قوطی روغن ترمز ، از آنجا که با انجام تعویض لنت ترمز خود در هزینه صرفه جویی می کنید ، ممکن است بخواهید با خرید لنت های ترمز اورجینال و اصلی که گران تر هستند ، این کار را امتحان کند.

 

قبل از شروع باید چند مورد را یادداشت کنید

کولیس های خود را بشناسید: اکثر ماشین شما دارای مجموعه ترمز "کولیس کشویی" هستند. این همان چیزی است که در عکس بالا نشان داده شده است. این مجموعه ترمز را با خودرو خود مقایسه کنید. ماشین های دیگر دارای مجموعه "کولیس ثابت" هستند. لنت های موجود در ترمزهای کولیس ثابت نیز به راحتی قابل تغییر هستند اما روند کار کمی متفاوت است ، بنابراین ما آن را در یک بخش آموزشی دیگر توضیح خواهیم داد.

 

یک طرف را انجام دهید ، سپس طرف دیگر: باید قبل از تعویض لنت طرف دیگر ، لنت های یک طرف ماشین را از ابتدا تا انتها عوض کنید. همچنین ، از آنجا که هر بار یک طرف را انجام می دهید ، فرمان را بچرخانید تا چرخ مورد نظر برای دسترسی بهتر به ترمزها ، زاویه دار شود.

اکنون می توانیم شروع کنیم.

 

مراحل تعویض لنت ترمز

مهره های چرخ را شل کنید. سپس ماشین را جک بزنید تا بلند شود . اگر یک پایه (خرک) زیر شاسی ماشین قرار دهید. میتوانید جک را پایین بیاورید تا وزن آن روی پایه فلزی قرار بگیرد.اگر هم خرک ندارید خیلی مهم نیست میتوانید با همان جک انجام دهد فقط مراقب باشید در هنگام تعویض لنت ترمز به جک برخورد نکنید. مهره های چرخ را کاملاً برداشته و چرخ را در آورید. اکنون به مجموعه ترمز دسترسی کامل دارید و می توانید با خیال راحت اقدام به تعویض لنت ترمز نمایید.

باز کردن چرخ

پیچ یا پیم نگهدارنده دو طرف کولیس را بردارید

دو پیچ کشویی (که بعضی اوقات "پین" نامیده می شوند) پیدا کنید که کولیس را در جای خود نگه می دارد. علامت های موجود در عکس بالا آنها را نشان می دهد. به طور کلی فقط لازم است ابتدا پیچ پایین را شل و سپس پیچ بالا را بازکنید .

 باز کردن پیچ یا پینه ای روتور

کولیس را به سمت بالا حرکت دهید.

 جا به جا کردن کولیس

همانطور که در عکس بالا نشان داده شده است ، با پیچ و مهره پایین ، کولیس به سمت بالا چرخانده شده است. شلنگ لاستیکی ، که خط هیدرولیک است ، برای ایجاد این امکان خم می شود ، بنابراین هیچ شلنگی را جدا نکنید.

در این مرحله ، بررسی ضخامت لنت های ترمز بسیار آسان است . اگر مواد اصطکاک در هر نقطه از ضخامت 0.3 سانتی متر یا کمتر باشد ، لنت ها فرسوده محسوب می شوند و باید لنت ترمز عوض گردد.

لنت های ترمز قدیمی را بیرون بکشید

 در آوردن لنت ترمز قدیمی

لنت های ترمز اکنون در معرض دید قرار گرفته ،همانطور که در عکس نشان داده شده است ، به راحتی لنت های ترمز قدیمی را درآورید.

مقایسه لنت قدیمی و جدید

در عکس بالا ، می توانید مقایسه لنت ترمز ضخیم تر جدید (بالا) ، در کنار لنت ترمز قدیمی و فرسوده (پایین) را مشاهده کنید.

گیره های نگهدارنده را تعویض کنید

گیره نگهدارنده لنت ترمز

عکس بالا  گیره های نگهدارنده جدید لنت را نشان می دهد. لنت های جدید تقریباً همیشه با گیره های جدید ارائه می شوند .هیچ پیچ نگهدارنده ای برای گیره ها وجود ندارد. آنها فقط در جای خود ضربه محکم و ناگهانی می خورند.

 لنت جدید و پرچ کنارآن

این عکس نشان می دهد که لنت ترمز جدید دارای یک لبه پرچ شده است که همان صفحه نازک فلزی است.  "گوش" زبانه های فلزی در دو انتهای لنت ترمز است (فقط دو گوش چپ در اینجا قابل مشاهده است). این گوش ها در شکاف های گیره ها قرار می گیرند.

لنت های ترمز جدید را در جای خود قرار دهید

جایگذاری لنت ترمز جدید

لنت های جدید به راحتی لنت ترمز قدیمی هنگام بیرون آمدن سرجایشان قرار می گیرند ، اگرچه گاهی اوقات گیره های جدید محکم تر می شوند.

پیستون ها را جمع کنید

تنظیم پیستون ها

در عکس بالا ، فلش ها به سمت پیستون ها اشاره می کنند. این پیستون ها روی لنت های ترمز فشار می آورند و روتور را فشار می دهند تا ماشین متوقف شود. ماشین شما ممکن است فقط برای هر چرخ یک پیستون داشته باشد .  قبل از اینکه بتوانید کولیس را در جای خود پایین بیاورید ، این پیستون ها باید جمع شوند (به عقب رانده شوند) تا لنت های ترمز  ضخیم تر تر شوند.

کولیس را دوباره جابجا کنید و به سمت پایین بیاورید

تنظیم روتور بر روی دیسک ترمز

با جمع شدن پیستون ها باید تلاش کنید دو طرف کولیس دقیقا روی هم قرار بگیرند برای اینکار نیاز به تنظیم با دقت پیستون ها میباشد.

 

پیچ یا پین نگهدارنده را دوباره نصب کنید

بستن پین های لنت ترمز

پیچ نگهدارنده را دوباره نصب و محکم کنید. چرخ های ماشین را صاف کنید ، لاستیک را دوباره سوار کنید و مهره های آن را محکم ببندید

برای سمت دیگر تکرار کنید

تمام این مراحل را برای سمت دیگر ترمزهای جلو تکرار کنید.

تست رانندگی در شرایط ایمن

لنت ترمز را در شرایط ایمن آزمایش کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می کند

 

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان در قسمت لنت ترمز نوشته شده و با کلمات تعویض لنت ترمز ، چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم؟ ، نحوه تعویض لنت ترمز ، روش تعویض کردن لنت ترمز، چجوری میشه لنت ترمز را عوض کرد؟ ، نحوه تعویض لنت ترمز ، طریقه تعویض لنت ترمز ، چجوری لنت ترمز را تعویض کنیم ، عوض کردن لنت ترمز ، چگونه لنت ترمز را تعویض کنیم ، آموزش عوض کردن لنت ترمز و آموزش تصویری تعویض لنت ترمز برچسب گزاری شده است.

لنت ترمز #روش تعویض لنت ترمز 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری