نحوه محاسبه زمان برق دهی باتری UPS | روش محاسبه باتری یو پی اس
جمعه 01 مرداد 1400 مدیر سایت 3455 0

نحوه محاسبه زمان برق دهی باتری UPS | روش محاسبه باتری یو پی اس

برای محاسبه میزان برق دهی باتری یو پی اس فرمول مشخصی وجود دارد اما باید مقداری تحلیل نیز جهت محاسبه ظرفیت باتری ups انجام گیرد.در این مقاله بطور کامل شرح دادیم.

 

برای محاسبه زمان برق دهی باتری UPS، به فرمول خاصی نیاز دارید. اما قبل از بحث در مورد فرمول محاسبه ، ما می خواهیم عناصر اصلی درگیر در این فرمول را معرفی کنیم ، که عناصری است که باید هنگام اندازه گیری زمان کار UPS در نظر گرفته شود.

 زمان پشتیبان گیری یک یو پی اس به قدرت یو پی اس (مصرف برق) ، قدرت بار و ظرفیت باتری بستگی دارد. (با این حال ، هیچ ارتباطی با رتبه بندی منبع تغذیه بدون وقفه ندارد.) منطقی است که باور کنیم هرچه قدرت بار کمتر باشد ، زمان پشتیبان گیری نیز بیشتر خواهد بود. به طور متناوب ، وقتی که قدرت بار ثابت است ، هرچه ظرفیت باتری یو پی اس بیشتر باشد ، مدت زمان طولانی تری نیز خواهد بود.

به عنوان مثال ، اگر نیاز به برق 1000 وات باشد ، یک واحد دارای درجه حرارت 1500 وات با 12 بلوک باتری ، عملکرد بیشتری نسبت به یک واحد 3000 واتی با 6 بلوک باتری ، ارائه می دهد. بنابراین برای بدست آوردن بیشترین مدت زمان استفاده برای برنامه مورد نظر خود ، بهترین راه حل لزوما انتخاب باتری UPS با بیشترین توان در بودجه نیست ، بلکه انتخاب یک سیستم UPS با عملکرد طولانی مدت است که نیازهای بار شما را برآورده می کند و برای حمایت از آن باتری اضافه می کند.

محاسبه میزان برق دهی باتریups

پس از دانستن این موارد ، فرمول محاسبه زمان برق دهی UPS را آسان خواهید فهمید.

اگرچه هنگام اتصال باتری به دستگاه به ندرت ضریب 100٪ بهره وری وجود دارد ، فرمول زیر بر اساس این وضعیت تنظیم می شود:

 

فرمولی که معمولاً استفاده می شود ، 10 برابر ظرفیت باتری است (در آمپر ساعت) تقسیم بر بار دستگاه (در وات). این فرمول را می توان در برچسب باتری سرب-اسید یافت.

 

اگر مدت زمان طولانی است که از طریق واحد باتری از دستگاه استفاده می کنید ، توصیه می شود باتری یو پی اس را به طور منظم شارژ کنید. زیرا اگر باتری از کار بکشید تا زمانی که باتری تمام شود عمر باتری را کاهش می دهد.

 

همچنین می توانید برای محاسبه سریع زمان پشتیبان گیری UPS ، ماشین حساب Runtime UPS را بصورت آنلاین پیدا کنید. این نرم افزار رایگان است.

برای ملموس تر شدن موضوع یک مثال عملی میزنیم . اگر یک سیستمی دارید که  روی باتری  5 KVA و PF=1.5  ثبت شده یعنی :

  5×1.5=7.5 kwیا 7500 وات . این بدان معناست که باتوجه به سیستم  و باتری و پی اسی که دارید شما میتوانید تا میزان 7500 وات مصرف داشته باشید .

 

حال میخواهیم زمان برقدهی سیستم یو پی اس خود را متوجه شویم. چگونه باید محاسبه کنیم؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم فرمول زیر را پیاده میکنیم:

     فرمول محاسبه میزان برق دهی باتری ups

 

حالا که نحوه محاسبه  زمان برق دهی سیستم ups را متوجه شدیم باید ذکر شود. این فرمول برای یک سیستم ایده آل است برای دقیق تر شدن زمان برق دهی چون توان ( وات ) یک باتری یو پی اس را نمیتوان از صد در صد توان نامی آن بهره برد بهتر است 70 دررصد میزان وات که توسط باتری مشخص گردیده را در فرمول محاسبه نماید.

محاسبه میزان برق دهی باتری یو پی اس

یک مثال واقعی میزنیم تا بتوانیم مدت زمان برق دهی یک سیستم یو پی اس را بخوبی متوجه شویم.

مثال : یک باتری یو پی اس 2 kva  با ولتاژ 60 ولت و0.7=pf   را داریم . به این باتری میتوان 1400=2000×0.7  وات مصرف کننده وصل نمود . با توجه به توضیحات گفته شده میزان برق دهی این باتری یو پی اس را محاسبه نماید:

جواب :

با توجه به صورت سوال درمیابیم که وقتی یک سیستم یو پی اس میزان ولتاژش 60 ولت است یعنی 5 سلول باتری یو پی اس 12 ولت که به صورت سری بسته شده اند. فرض میکنیم باتری ها 9 آمپر هستند .

و با توجه به اینکه گفته شد برای محاسبه دقیق تر زمان برق دهی باتری یو پی اس 70 درصد میزان باتری را محاسبه نماید پس طبق فرمول داریم :

 فرمول محاسبه برق دهی باتری یو پی اس

محاسبه باتریups

 

خب حال ممکنه بپرسید عدد بدست آمده چه ارتباطی با زمان دارد باید بگوییم که اعشار عدد بدست آمده را باید در عدد 60 که میزان دقیه میباشد باید ضرب کنیم. و اگر باز هم اعشار داد برای دقیق تر شدن میزان برق دهی باتری یو پی اس میتوانید اعشار بدست آمده را در عدد 60 که میزان ثانیه میباشد ضب نمایید. پس با این تفاسیر داریم:

0.385 × 60 ( دقیقه ) =   23.14

خب همانطور که میبینید متوسط زمان برق دهی سیستم یو پی اس ما با 2 kva و60 ولت ولتاژ و مصرف 1400 وات به میزان 23 دقیقه برق میدهد. حال برای دقیق تر شدن همانطور که در بالا گفته شد میتوانید میزان ثانیه آن را به دست آورید :

0.14 × 60 ( ثانیه ) =   8

خب به طور دقیق متوان گفت میزان برق دهی سیستم یو پی اس ما در زمان قعطی برق اگر تا میزان 1400 وات از آن استفاده گردد 23 دقیقه و 8 ثانیه میباشد.

 

 برای تمرین بیشتر میتوانید مثال زیر را انجام دهید:

مثال : یک باتری یو پی اس 5 kva  با ولتاژ 180 ولت و0.7=pf   را داریم . به این باتری میتوان 3500 =5000×0.7  وات مصرف کننده وصل نمود . با توجه به توضیحات گفته شده میزان برق دهی این باتری یو پی اس را محاسبه نماید:

جواب : خب با توجه به توضیحات اصلا توصیه نمیشود میزان صد در صد توان سیستم را در فرمول محاسبه کنید چون پاسخ خیلی ایده آل میشود و دقیق نیست پس 70 درصد توان سیستم را در فرمول محاسبه میکنیم:

 فرمول میزان برق دهی سیستم یو پی اس

 

با توجه به صورت سوال درمیابیم که وقتی یک سیستم یو پی اس میزان ولتاژش 180 ولت است یعنی 15 سلول باتری یو پی اس 12 ولت که به صورت سری بسته شده اند. فرض میکنیم باتری ها60 آمپر هستند .

دقت شود در اینجا چون ما دسترسی به سیستم نداریم میزان آمپر باتری ها به صورت فرضی میباشد.

محاسبه باتری ups

 

 

خب میبینمیم که عدد اول اعشار نیست یعنی میزان ساعت برق دهی سیستم یو پ اس میباشد .حال اعشار را طبق فرمول گفته شده در 60 ضرب میکنیم تا میزان دقیقه آن نیز مشخص گردد.

0.8 × 60 ( دقیقه ) =  4.05

خب به طور دقیق میتوان گفت میزان برق دهی سیستم یو پی اس ما در زمان قعطی برق اگر تا میزان 3500 وات از آن استفاده گردد 3 ساعت و 4 دقیقه میباشد.

 

امیدوارم در این مقاله آموزشی نحوه محاسبه میزان برق دهی باتری یو پی اس را یادگرفته باشید.

 

این مقاله در قسمت وبلاگ یدک رسان نوشته شده و با کلمات میزان برق دهی باتری یو پی اس ، محاسبه برق سیستم یو پی اس ،  فرومول برق دهی باتری ups ، نحوه محاسبه میزان برق دهی باتری ups ، روش محاسبه مدت زمان برق دهی باتری یو پی اس ، باتری یو پی اس چقدر برق میدهد؟ ، طریقه محاسبه میزان برق دهی باتری یو پی اس ، محاسبه زمان مصرف باتری ups ، فرمول محاسبه ظرفیت یو پی اس ، محاسبه باتری ups ، فرمول محاسبه زمان تخلیه باتری ups و  یو پی اس چند ساعت کار میکند؟  برچسب گذاری شده است.

عمومی #محاسبه باتری ups 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری