دلایل استارت نخوردن خودرو | مشکلات مربوط به روشن نشدن ماشین
يكشنبه 27 تیر 1400 مدیر سایت 1025 0

دلایل استارت نخوردن خودرو | مشکلات مربوط به روشن نشدن ماشین

دلایل مختلفی بابت روشن نشدن خودرو وجود دارد ، اما در این مقاله 8 مورد از مهم ترین دلایل استارت نخوردن خودرو و روشن نشدن ماشین را مورد بررسی قرار داده ایم.

تا قبل از روشن نشدن و استارت نخوردن ماشین متوجه اهمیت و جایگاه این وسیله نقلیه در زندگی روزمره نمیشویم . شما از آن برای بردن بچه ها به مدرسه ، رانندگی به محل کار ، تهیه مواد غذایی ، مسافرت در سطح شهر و موارد دیگر استفاده می کنید. بنابراین وقتی ناگهان از کار می افتد ، درد بزرگی خواهد داشت.

دلایل استارت نخوردن خودرو بسیار گسترده و پیچیده میباشد در این مقاله 8 دلیل مهم که در هر خودرویی ممکن است رخ دهد و فرقی هم نمیکند که خودرو شما جدید باشد یا قدیمی به طور کامل مورد بررسی قرار میدهیم.

دلایل زیادی برای روشن نشدن ماشین شما وجود دارد ، اما برخی از آنها دلیل رایج تری نسبت به بقیه دلایل خواهد بود. در زیر متداول ترین دلایل برای روشن نشدن ماشین شما آورده شده است و برخی از توصیه ها برای اطمینان از اینکه ماشین شما در بهترین شکل خود باشد بیان شده است. امیدواریم از این مقاله کاربردی که حاصل تجربه تیم یدک رسان در این سال ها میباشد ، نهایت استفاده را ببرید.

 

دلایل استارت نخوردن خودرو و روشن نشدن ماشین:

  • باتری خوابیده است
  • خراب بودن دینام
  • سوئیچ استارت خراب
  • استارتر خراب باشد
  • خرابی شمع ها :
  • فیلتر روغن کثیف شده باشد.
  • باک بنزین خالی شده باشد
  • مشکلات مربوط به پمپ بنزین

 

      1. باتری خوابیده است:

باتری خوابیده از رایج ترین دلایل استارت نخوردن خودرو شما است. باتری همان چیزی است که ماشین برای تأمین انرژی الکتریکی کل خودرو و اجزای الکتریکی (مانند چراغ ، رادیو و غیره) از آن استفاده می کند. در حالی که وسیله نقلیه در حال کار است ، دینام ماشین باتری را شارژ می کند. اگر باتری به اندازه کافی شارژ نشود ، دیگر نمی توانید ماشین را روشن کنید یا از اجزای الکتریکی استفاده کنید.

 دلایل استارت نخوردن خودرو

باتری شما به دلایل مختلفی می تواند از بین برود:

   -  چراغ های جلو یا چراغ سقفی شما یک شب یا برای مدت طولانی روشن مانده باشد. به دلیل آنکه خودرو روشن نیست و دینام باتری را شارژ نمیکند ، طبیعی است که باتری ماشین خالی شود.

   -  شما یک کابل و یا سر باتری شل دارید.در این حالت باعث بروز برق دزدی و خالی شدن باتری ماشین خود میشود. پس بسیار مهم است هر چند وقت یک مرتبه اتصالات مربوط به باتری خود را بررسی نماید و از محکم بودن آنها مطمئن شوید.

  -   آب درون باتری تبخیر شده و منجر به ضعیف شدن هادی ها می شود. در باتری های آبی بررسی دوره ای ضروری میباشد.

  -   عمر باتری تمام شده است. با توجه به اینکه باتری خودرو شما یه وسیله مصرفی میباشد پس طبیعی است که عمر مشخصی داشته باشد.

  - دیر به دیر به خودرو خود استارت میزنید که باعث میشه از طول عمر باتری شما به شدت کم شود. ( در این مورد توصیه میشود حداقل در طول هفته 3 مرتبه به خودرو را روشن نمایید و در هر بار بیشتر از 25 دقیقه خودرو روشن بماند.

  -  مسیر های کوتاه باعث کاهش طول عمر باتری میشود چرا که مانع از شارژ شدن کامل باتری میگردد.

همچنین میتوانید مقاله  نحوه روشن کردن باطری خوابیده ماشین را مطالعه نمایید.

 

      2. خراب بودن دینام:

دینام ماشین

یکی دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو تنظیم نبودن دینام ماشین است، چراکه اگر دینام درست باتری را شارژ نکند ممکن است باتری شما خراب شود. اگر به نظر می رسد دینام خراب است می توانید ابتدا کمربند تسمه دینام را بررسی کنید. اگر دینام خراب شود یا تسمه خراب شود ، به احتمال زیاد چراغ هشدار در پشت آمپر روشن میگردد. اگر خروجی سیستم شارژ فقط ضعیف باشد ، ممکن است چراغ هشدار دریافت نکنید. یک روش آسان برای بررسی سلامت دینام آن است که مطمئن شوید  ولتاژ باتری شما در زمان رروشن بودن خودرو حدود 14 ولت باشد. برای این منظور میتوانید از یک ولت متر استفاده نمایید. جهت یادگیری کامل روش تست دینام ماشین میتوانید مقاله آموزش تست دینام ماشین را مطالعه نمایید.

  

       3.سوئیچ استارت خراب است:

خراب بودن سوئیچ استارت

اگر می دانید که باتری شما به درستی کار می کند ، اما ماشین شما در اولین تلاش ها روشن نمی شود ، ممکن است در سوئیچ استارت مشکلی داشته باشید. با روشن کردن چراغ های جلو می توانید سعی کنید علت مسئله خود را مشخص تر کنید. این به این دلیل است که باتری ماشین شما چراغهای جلو و داشبورد شما را کنترل می کند و اگر اینگونه باشد که چراغ های ماشین شما روشن شود و موتور قادر به روشن شدن نیست ، سوئیچ استارت یکی دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو میباشد.

 

    4.استارتر خراب باشد:

استارتر ماشین خراب است

استارت خراب میتواند یکی دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو شما باشد. استارت، موتور الکتریکی است که به باتری متصل است. نقش آن، این است که هنگام روشن کردن سوئیچ موتور ، موتور (به عنوان مثال پیستون ها ، میل لنگ و غیره) را به حرکت درآورید. پس از روشن شدن موتور و حرکت آن ، کار استارت کامل می شود. اگر استارتر خراب شود ، هنگام روشن كردن كلید استارت ، موتور به درستی لنگ نمی خورد یا اصلاً لنگ نمی خورد. اگر هنگامی که می خواهید وسیله نقلیه خود را روشن کنید صدایی مانند صدای کلیک می شنوید ، یک استارت خراب یا ضعیف می تواند دلیل روشن نشدن ماشین شما باشد. این بسیار شبیه به نمونه سوئیچ استارت خراب ذکر شده در قبل است.

برخی از علائم رایج عبارتند از:

    هنگام چرخاندن کلید استارت ماشین شروع به کار نمی کند.

    هنگام چرخاندن کلید استارت ، صدای بلند کلیک را بشنوید ، اما موتور روشن نمی شود.

    هنگام تلاش برای روشن کردن ماشین صدای استارت بسیار پر سر و صدا است.

 

    5.خرابی شمع ها :

شمع کهنه و جدید

مشکلات سیستم احتراق (جرقه زنی ) امروزه کمیاب هستند . با این حال ، شمع های خراب می توانند جز دلایل استارت نخوردن خودرو شما باشند. سی سال پیش بخش بزرگی از خودروها با نگهداری منظم به مرز 140.000 کیلومتر نمی رسیدند. امروزه اکثر دارندگان خودرو شمع ها را فراموش می کنند چرا که با هر بار تعویض شمع خودرو میتوانید تا 100.000 کیلومتر  رانندگی کنید. به ندرت پیش می آید که به دلیل طول عمر  زیاد شمع ها ، وسیله نقلیه شما دچار مشکل گردد. مگر آنکه مسائلی چون آب خوردن سر شمع ها باعث این مشکل شود که آن هم بع دو دلیل ممکن است اتفاق بیافتد دلیل اول در  زمان موتورشویی به دلیل پوسیده بودن وایر ها آب به داخل شمعها نفوذ کند و دلیل دوم واشر سر سیلندر ها سوخته باشند و به تدریج باعث شود آب به داخل شمع ها وارد شود. بیشتر دارندگان خودرو تعویض برنامه ریزی شده قطعات با ماندگاری طولانی مانند شمع را فراموش می کنند و این موضوع را متوان به مشکلات و دلایل استارت نخوردن خودرو مربوط دانست .

 

   6.فیلتر روغن مسدود شده باشد:

فیلتر روغن کثیف

اگر فیلتر روغن شما مسدود شده باشد ، بنزین نمی تواند به موتور برسد، که این خود یکی دیگر از دلایل استارت نخوردن خودرو محسوب میگردد. این کار سوخت رسانی مورد نیاز برای راه اندازی خودرو را برای شما دشوار می کند. فیلترهای روغن باید هر 15000 تا 20،000 کیلومتر تعویض شوند، اگر در جاده های خاکی و پر از شن رفت آمد میکنید زودتر باید اقدام به تعویض نمایید. بنابراین دفعه دیگر که سرویس خودرو خود را انجام میدهید، تعویض فیلترهای روغن را در نظر بگیرید. به طور معمول هر یک مرتبه در میان که روغن موتور خودرو را عوض میکنید فیلتر روغن را نیز تعویض نمایید تا از این مورد برای همشه خیالتان راحت باشد.

 

    7.باک بنزین خالی شده باشد:

چراغ خالی بودن باک بنزین در پشت آمپر

اگر این دلیل روشن نشدن ماشین شما باشد ممکن است کمی احمقانه بنظر بیاید اما این اتفاق بیشتر ازآنچه فکر می کنید اتفاق می افتد! اما فراموش نکنیم این مورد جز دلایل استارت نخوردن خودرو نمیباشد. چراکه در این مورد مشکل برقی وجود ندارد و استارت خودرو زده میشود اما خودرو روشن نمیشود . یکی از اشتباهات ما در تشخیص همین مورد است باید دقت نماییم که خودرو استارت نمیخورد یا استارت میخورد اما روشن نمیشود. به هر حال باتوجه به موضع مقاله یکی از دلایل روشن نشدن ماشین عدم بنزین کافی در باک خودرو میباشد. هنگام رانندگی مداوم ، گاهی اوقات طبیعی است فراموش کنید که باک بنزین شما باید دوباره پر شود. راه حل اینجا ساده است ... با یک وسیله دیگر به نزدیک ترین پمپ بنزین اطراف خود مراجعه کرده و با یک ظرف مقداری بنزین بگیرید و وارد باک خالی خودرو خود نمایید.

 

     8. پمپ بنزین:

پمپ بنزین

پمپ بنزین سوخته و یا خراب هم جز دلایل استارت نخوردن خودرو محسوب نمیشود و جزء دسته دلایل روشن نشدن ماشین میباشد. حتی اگر مسیر مشخصی برای رسیدن سوخت از مخزن به محفظه احتراق وجود داشته باشد ، پمپ بنزین ضعیف یا پمپ بنزین خراب به طور چشمگیری نحوه کارکرد ماشین شما را تغییر می دهد . با یک گوش دادن دقیق و هنگامی که کلید را برای اولین بار در موقعیت "روشن" قرار می دهید ، می توانید برای چند ثانیه صدای پمپ درون مخزن را بشنوید. اگر نمی شنوید ممکن است پمپ خراب شده باشد و یا فیوز مربوط به آن سوخته باشد . با توجه به اوصاف گفته شده که یکی دیگر از دلایل روشن نشدن خودرو میتواند مشکلات مربوط به پمپ بنزین باشد.

 

امیدوارم که هرگز لحظه استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو شما اتفاق نیافتد و تجربه نکنید ، اما اگر ماشین شما روشن نمی شود و به کمک نیاز دارید ، میتوانید با تماس با شماره 09353564407 یکی از متخصصان مکانیک ما برای تشخیص و ارزیابی درست موضوع به شما مراجعه نماید . علاوه بر این ، بازرسی کامل از خودرو به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خدمات یدک رسانی ما میباشد.

 

 

این مقاله در وبلاگ یدک سان و در قسمت عمومی نوشته شده و با کلمات روشن نشدن ماشین ، دلیل روشن نشدن خودرو ، استارت نخوردن خودرو ، دلیل استات نخوردن ماشین چیست؟ ، چرا ماشین استارت نمیخورد؟ ، چرا ماشین استارت میخورد اما روشن نمیشود؟ ،  چرا ماشین روشن نمیشود؟  ، چرا ماشین من استارت نمیخورد؟ ، علت استارت نخوردن خودرو و دلایل استارت نخوردن خودرو  برچسب گزاری شده است.

عمومی #روشن نشدن خودرو 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2022
امداد رسانی فوری