عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس | 5 دلیل خرابی باتری های ups
چهارشنبه 30 تیر 1400 مدیر سایت 529 0

عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس | 5 دلیل خرابی باتری های ups

ما قصد داریم پنج دلیل اصلی خرابی زودرس باتری یو پی اس و اینکه چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید را بررسی کنیم.اگر در مجموعه خود باتری ups دارید حتما این مقاله را بخوانید

باتری های UPS دستگاه های الکتروشیمیایی هستند که توانایی ذخیره و تحویل نیرو با گذشت زمان را دارند و به آرامی نیز تحلیل می روند.

مهم نیست که چقدر باتری های خود را به خوبی نگهداری می کنید ، هنگامی که به پایان عمر خود رسیده باشند ، آنها احتیاج به تعویض دارند.

عمر عمومی یک باتری یو پی اس استاندارد  بین سه تا پنج سال است. با این حال ، تعدادی از عوامل محیطی ، شیمیایی و مربوط به کاربر وجود دارد که می تواند به طور قابل توجهی بر عمر باتری تأثیر بگذارد. این اشتباهات اصلی است که باعث می شود بیشترین میزان مصرف باتری UPS شما بیشتر نشود.

 باتری های اسید سرب به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر تعداد دوره تخلیه / شارژ را قبل از پایان عمر که باید باتری تعویض شود ، ارائه دهند.

 عوامل موثر بر عمر باتری و پی اس

عواملی که باعث خرابی زودرس باتری یو پی اس می شوند:

برای جلوگیری از اینکه یک باتری به پایان عمر خود نرسد نمی توان کاری کرد. با این حال ، اجتناب از اشتباهات زیر می تواند به حداکثر عمر کمک کند.

عمر باتری محدود است ، معمولاً کاهش ظرفیت کندی را نشان می دهد تا اینکه تقریباً به 80 درصد از ظرفیت اصلی خود برسند ، که به دنبال آن یک سرعت نسبتاً سریع است. کاهش می یابد. پنج عامل اصلی وجود دارد که بر عمر باتری UPS تأثیر می گذارد: دمای محیط ، چرخه شارژ و دشارژ بیش از حد ، مواد شیمیایی تشکیل دهنده  باتری ups ، ولتاژ شناور نامناسب و شرایط نگهداری .

 

 1. دمای محیط

ظرفیت نامی یک باتری بر اساس دمای عملکرد محیط 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) است. هرگونه تغییر در این دمای عملکرد می تواند عملکرد باتری را تغییر داده و عمر مورد انتظار آن را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، به عنوان یک قاعده کلی ، به یاد داشته باشید که به ازای هر 8.3 درجه سانتی گراد (15 درجه فارنهایت) بالاتر از دمای محیط توصیه شده ، عمر مورد انتظار باتری 50 درصد کاهش می یابد. بررسی های معمول نگهداری می تواند به تشخیص نقاط گرمایی کمک کند و تهویه مناسب را تأیید کند.

 

 2. چرخه شارژ و دشارژ

در هنگام قطع برق ، یو پی اس با انرژی باتری ذخیره کرده کار می کند. هنگامی که برق وصل میشود یا سوئیچ برق ژنراتور به پایان رسید ، باتری برای استفاده در آینده شارژ می شود. به این میگن یک چرخه تخلیه . هنگام نصب ، باتری 100 درصد ظرفیت نامی خود را دارد. هر بار که عملیات تخلیه و چرخه شارژ بعدی انجام گیرد ، درصدی نسبی از ظرفیت باتری را کاهش می یابد. کاهش ظرفیت باتری براساس طول و عمق چرخه تخلیه است.

باتری های سرب اسیدی به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر تعداد دوره تخلیه / شارژ را قبل از پایان عمر که باید باتری تعویض شود ، ارائه دهند.

نکته : برای افزایش عمر باتری ، توصیه می کنیم هر سه تا چهار ماه ذخیره آن را شارژ کنید. اگر این کار را نکنید ، در کمتر از شش ماه می توانید کاهش دائمی ظرفیت را ببینید. همچنین می توانید با ذخیره سازی باتری در دمای 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتی گراد) یا پایین تر ، مدت زمان ذخیره سازی باتری را افزایش دهید.

 

3. مواد شیمیایی تشکیل دهنده باتری یو پی اس

به دلیل ترکیبات شیمیایی باتری ها ، توانایی آنها در ذخیره و انتقال نیرو به مرور کاهش می یابد. حتی اگر تمام دستورالعمل های مربوط به دمای مناسب نگهداری باتری یو پی اس را رعایت کنید ، باز هم باید پس از مدت زمان مشخصی آنها را تعویض کنید.

 

4. ولتاژ شناور نامناسب

هر تولید کننده باتری دامنه ولتاژ شارژ را برای طراحی سلول خود مشخص می کند. اگر یک باتری به طور مداوم خارج از این پارامترها شارژ شود ، می تواند آسیب قابل توجهی وارد کند

 از عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس میتوان از ولتاژ شناور نامناسب نام برد.  ضروری است که از باتری مناسب برای برنامه کاری خود استفاده شود. در صورت استفاده اشتباه از باتری ، مشکلات بوجود می آیند. به عنوان مثال - باتری های UPS مخابراتی و یا باتری ها یو پی اس استفاده شده در آسانسور دارای درجه بندی می باشند و هرکدام باتوجه به نوع استفاده توانایی خاصی دارند.  توانایی ارائه نرخ های بسیار بالا را برای مدت زمان کوتاه ، به طور کلی 15 دقیقه تا سلول انتهایی 1.67 دارند.

اگر از یک باتری UPS در یک برنامه مخابراتی استفاده شود ، کاربر احتمالاً سعی میکند باتری را برای مدت زمان طولانی تر از مدت زمان استفاده از باتری UPS کار بکشد. شارژ کم یا ولتاژ پایین می تواند باعث ایجاد بلورهای سولفات روی صفحات باتری شود.این کریستال ها به مرور زمان سخت شده و ظرفیت موجود باتری را کاهش می دهند .

باتری های UPS برای دستیابی به میزان تخلیه زیاد با تعداد بیشتری از صفحات نازک طراحی شده اند. تخلیه باتری UPS برای ساعت ها باعث گرم شدن بیش از حد صفحات و انحراف و قوش  آنها می شود. هنگامی که باتری خنک می شود ، باعث ایجاد تنش هایی روی نوار سربی داخلی می شود که صفحات را به هم می چسباند. با گذشت زمان این کار باعث خرابی زودرس باتری می شود.

شارژ بیش از حد با ولتاژ شناور بیش از حد زیاد می تواند باعث ایجاد گازهای هیدروژن و اکسیژن بیش از حد شود و می تواند منجر به خشک شدن داخلی شود که پس از تسریع ، باعث فرار حرارتی می شود - در نتیجه منجر به خرابی یا حتی آتش سوزی و انفجار می شود.

 عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس

قاعده انگشت شست: نرخ بالا = تخلیه کوتاه ، سرعت کم = تخلیه طولانی

- اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از خرابی غیر ضروری ، باتری صحیح را برای نیاز خود در نظر گرفته اید.

 

5. شرایط نگهداری

یکی دیگر از عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس ، شرایط نگهداری آن است چرا که سرویس و نگهداری باتری ها برای قابلیت اطمینان یو پی اس بسیار مهم است. کاهش تدریجی عمر باتری را می توان از طریق بررسی ولتاژ و امپدانس ، آزمایش بار یا سیستم های نظارت بر باتری و پی اس کنترل و ارزیابی کرد. تعمیر و نگهداری دوره ای پیشگیرانه می تواند با جلوگیری از شل شدن اتصالات ، از بین بردن خوردگی و شناسایی باتری های خراب قبل از تأثیر بر بقیه رشته ها ، به افزایش طول عمر و جلوگیری از از دست رفتن ظرفیت باتری کمک کند. حتی اگر بعضی اوقات از باتری های مهر و موم شده  ( بدون نیاز به نگهداری ) به عنوان تعمیر و نگهداری یاد می شود ، اما سایر تولیدکنندگان باتری هنوز به تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده نیاز دارند( باتری های ابی ). منظور از باتری های بدون نیاز به نگهداری به این واقعیت اشاره دارد که نیازی به ریختن دوره ای آب باتری  ندارند. اما به این معنی نست که نیاز به نگهداری پیشگرانه نداشته باشند.

 

بدون تعمیر و نگهداری منظم ، باتری UPS شما ممکن است در ترمینال ها مقاومت در برابر تولید گرما ، بارگذاری نامناسب ، کاهش محافظت و خرابی زودرس را تجربه کند. با تعمیر و نگهداری مناسب ، می توان پایان عمر باتری را به طور دقیق تخمین زده و بدون توقف غیرمنتظره یا از دست دادن قدرت پشتیبان ، جایگزینی ها را باتری های خراب در نظر گرفت و برنامه ریزی کرد.

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان و در قسمت باتری ups نوشته شده و با کلمات دلیل خرابی باتری یو پی اس ، عوامل موثر بر کاهش عمر باتری ups ، کاهش عمر باتری یو پی اس ، خرابی زودرس باتری یو پی اس ، علت تموم شدن سریع باتری یو پی اس ، دلیل عمر کم باتری ups ، جلوگیری از کاهش عمر باتری یو پی اس و عوامل موثر بر عمر باتری یو پی اس برچسب گذار شده است.

 

 

عمومی #عمر باتری یو پی اس 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری