انواع مختلف لنت ترمز | چه نوع لنت ترمزی مناسب ماشین من است؟
دوشنبه 07 تیر 1400 مدیر سایت 797 0

انواع مختلف لنت ترمز | چه نوع لنت ترمزی مناسب ماشین من است؟

انواع لنت ترمز در بازار را مورد بررسی قرار دادیم و شما را راهنمایی کردیم که متناسب با عادت رانندگی روز مره چه نوع لنت ترمزی مناسب ماشین شما میباشد.

در این مقاله انواع مختلف لنت ترمز و مزلیا و معایب آنها را مورد بررسی قرار میدهیم. با خواندن این مقاله متوجه میشوید که چه نوع لنتی مناسب خودرو شما خواهد بود.

سیستم ترمز چگونه کار می کند؟ هنگامی که روی پدال ترمز خود فشار میدهید ، خودرو شما روغن ترمز را از طریق لوله انتقال روغن ترمز به داخل هر چرخ هدایت میکند و به تدریج با همان سرعت متوقف می کند. به طور کلی ، سیستم ترمز شما در حال تبدیل انرژی جنبشی خودرو به اصطکاک است که چرخ شما را کند کرده و ماشین شما را متوقف می کند. لنت های ترمز در وسیله نقلیه شما منشأ اصطکاک است که با فشار دادن آنها بر روی دیسک های ترمز ماشین باعث توقف می شود.

 انواع مختلف لنت ترمز

بیایید نگاهی دقیق به انواع مختلف لنت های ترمز موجود در بازار بیاندازیم و جوانب مثبت و منفی هر نوع ، به ویژه تفاوت بین استفاده از لنت های ترمز سرامیکی و فلزی بیندازیم و به شما در درک چگونگی انتخاب بهترین لنت ترمز برای وسیله نقلیه شما کمک کنیم. .

 

لنت های ترمز ارگانیک:

 در اصل ،این  لنت های ترمز از آزبست ساخته می شدند ، ماده ای جاذب گرما که برای سایش لنت های ترمز مناسب بود. با این حال ، مشخص شده است که آزبست یک ماده سرطانزا بسیار قوی است و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن می تواند باعث سرطان شود. لنت های ترمز مبتنی بر آزبست با گذشت زمان از بین می روند و آزبست آزاد شده به لنت ترمز ، وارد هوا می شود. تولیدکنندگان دریافتند که آزبست یک ترکیب ایمن برای استفاده در تولید سیستم های ترمز نیست. در نتیجه ، لنت های ترمز ارگانیک یا لنت های ترمز آلی غیر آزبست (NAO) برای جایگزین کردن ترمز با مواد آزبست ساخته شدند.

لنت ترمز ارگانیک

لنت های ترمز ارگانیک ، مخلوطی از الیاف و موادی مانند لاستیک ، ترکیبات کربن ، شیشه یا فایبرگلاس ، کولار و غیره ساخته شده اند و با هم مخلوط می شوند. رزین آنها تمایل دارند که گرد و غبار کمتری نسبت به انواع دیگر لنت ترمز مانند فلزات تولید کنند و با قیمت مناسب و پایین در دسترس هستند. برخلاف دیگر لنت های ترمز عملکردی که در درجه اول در وسایل نقلیه سنگین و با کارایی بالا مورد استفاده قرار می گیرند ، لنت های ترمز ارگانیک اصطکاک متوسطی ایجاد می کنند ، بدون اینکه گرمای زیادی وجود داشته باشد . و تمام این موارد را برای رانندگانی که از ماشین خود برای رانندگی و رفت و آمد عادی استفاده می کنند مناسب می کند.

لنت های ترمز ارگانیک نیز ساکت هستند و تنش زیادی به روتورهای ترمز وارد نمی کنند ، این یک مزیت است زیرا ترمیم یا تعویض روتورهای ترمز در صورت خراب شدن می تواند هزینه بر باشد. با این حال ، لنت های ترمز ارگانیک در مقایسه با انواع دیگر لنت های ترمز ، معایبی دارند. به دلیل ماهیت ترکیبی ، لنت های ترمز ارگانیک می توانند کمی زودتر فرسوده شوند ، به این معنی که ممکن است مرتباً تعویض شوند. آنها همچنین در دامنه کمتری از دما عملکرد بهتری دارند ، به این معنی که در گرمای شدید یا هنگامی که بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند و بیش از حد گرم می شوند ، عملکرد خوبی ندارند. لنت های ترمز ارگانیک از سطح فشرده سازی بالاتری نیز برخوردار هستند ، این بدان معنی است که راننده برای درگیر شدن مجبور است ترمز را با نیروی بیشتری فشار دهد.

 

لنت ترمز سرامیکی:

یکی از انواع دیگر لنت ترمز ، لنت ترمز سرامیکی است. این لنت های ترمز از سرامیک بسیار شبیه به نوع سرامیک ساخته شده در ظروف سفالی و صفحات ساخته شده اند ، اما چگال تر و بسیار با دوام ترند. لنت های ترمز سرامیکی همچنین دارای الیاف ظریف مسی هستند که برای کمک به افزایش اصطکاک و هدایت گرما ، درون آنها تعبیه شده است.

لنت ترمز سرامیکی

    سطح سر و صدا: لنت های ترمز سرامیکی بسیار ساکت هستند و هنگام استفاده از ترمز صدای اضافی کم ایجاد می کنند.

    باقی مانده سایش و گرد و غبار: در مقایسه با لنت های ترمز ارگانیک ، لنت های ترمز سرامیکی با فرسودگی به مرور زمان گرد و غبار و ذرات معلق کمتری تولید می کنند.

    دما و شرایط رانندگی: در مقایسه با لنت های ترمز ارگانیک ، لنت های ترمز سرامیکی در دامنه وسیع تری از دما و شرایط رانندگی می توانند از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار شوند.

 

اما ، با همه این مسائل که عنوان شد، لنت های ترمز سرامیکی محدودیت هایی دارند. در درجه اول ، هزینه آنها: با توجه به هزینه های بالاتر تولید ، لنت های ترمز سرامیکی گرانترین در میان انواع لنت ترمز هستند. همچنین ، از آنجا که سرامیک و مس هر دو نمی توانند به اندازه سایر مواد گرما را جذب کنند ، گرمای بیشتری که در اثر ترمز ایجاد می شود از لنت های ترمز و به بقیه سیستم ترمز انتفال میدهند. این می تواند باعث ساییدگی و تنش سایر اجزای ترمز شود. سرانجام ، لنت های ترمز سرامیکی بهترین گزینه برای شرایط رانندگی در  آب و هوای بسیار سرد یا شرایط مسابقه محسوب نمی شوند.

 

لنت های ترمز فلزی:

یکی دیگر از انواع لنت ترمز ، لنت ترمز نیمه فلزی است که اغلب به عنوان "لنت ترمز فلزی" شناخته می شود. لنت های ترمز فلزی متشکل از 30 تا 70 درصد فلزات از جمله مس ، آهن ، فولاد یا سایر آلیاژهای کامپوزیت هستند. این فلزات مختلف با روان کننده گرافیت و همچنین سایر مواد پرکننده ترکیب می شوند تا بد ترمز را کامل کنند. ترکیبات لنت ترمز فلزی که در دسترس هستند ، متفاوت است و هرکدام مزایای خاص خود را برای موقعیتهای مختلف متنوع با رفت و آمد روزانه برای ردیابی مسابقات دارند.

 لنت ترمز نیمه فلزی

برای بسیاری از رانندگان ، به ویژه کسانی که عملکرد بالایی دارند ، انتخاب بین لنت های ترمز سرامیکی و فلزی آسان است. رانندگانی که عملکرد سریعتری میخواهند ، لنت های ترمز فلزی را ترجیح می دهند زیرا عملکرد ترمز را در طیف وسیعی از دما و شرایط ارائه می دهند. از آنجا که فلزات رسانای خوب گرما هستند ، بنابراین می توانند گرمای بیشتری را تحمل کنند و همزمان به سیستم های ترمز کمک می کنند تا سریعتر خنک شوند. آنها همچنین به اندازه ترمزهای آلی فشرده نمی شوند ، به این معنی که فشار کمتری باید به پدال ترمز وارد شود تا بر توانایی توقف تأثیر بگذارد.

 

با این وجود ، معایب لنت های ترمز فلزی وجود دارد. سر و صدا بیشتری نسبت به لنت های ترمز سرامیکی یا ارگانیک دارند و همچنین تنش بیشتری برای سیستم ترمز ، کشش و سایش بیشتر روتورهای ترمز دارند.از نظر قیمت لنت های ترمز فلزی معمولا بین لنت های ارگانیک و سرامیک قرار می گیرند. آنها همچنین تمایل به تولید گرد و غبار بیشتر حاصل از ترمز از دو نوع دیگر دارند.

 

انتخاب لنت ترمز مناسب برای ماشین ما :

این موضوع به سواری گرفتن شما از وسیله نقلیه همراه با سبک رانندگی شخصی شما بستگی دارد. اگر ماشین اسپرت با عملکرد بالا دارید احتمالاً بهتر است لنت های ترمز نیمه فلزی را انتخاب کنید. از طرف دیگر ، اگر زیاد به مسافرت های شهری بپردازید ، بهتر است یک لنت ترمز سرامیکی جامد گزینه بهتری باشد. اگر مقدار زیادی مسافت با وسیله نقلیه خود قرار نمی پیمایید ، یک لنت ترمز ارگانیک بهترین گزینه با قیمت پایین برای عادت های رانندگی شماست.

در زیر یک جدول ساده آورده شده است که برخی از تفاوت های مقایسه ای بین لنت های ترمز آلی ، سرامیکی و فلزی را نشان می دهد.

انواع لنت ترمز ارگانیک(آلی) سرامیک فلزی
قیمت پایین بالا متوسط
کارایی پایین متوسط بالا
سرو صدا پایین خیلی پایین بالا
میزان سایش پایین خیلی پایین متوسط

 

این مقاله در وبلاگ یدک رسان نوشته شده و با کلمات انواع لنت ترمز ، انواع مختلف لنت ترمز ، مقایسه لنت های ترمز ، مقایسه انواع لنت ترمز ، کدام لنت ترمز برای ماشین من مناسب است؟ ، مدل های لنت ترمز ، مدل های مختلف لنت ترمز ، جنس لنت ترمز از چیست؟ ، لنت ترمز سرامیکی ، لنت ترمز فلزی ، لنت ترمز آلی یا ارگانیک و انتخاب لنت ترمز مناسب برای ماشین برچسب گزاری شده است.

لنت ترمز #انواع لنت ترمز 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری