انواع چراغ ماشین | زمان استفاده درست از چراغ ماشین  
جمعه 08 مرداد 1400 مدیر سایت 1367 0

انواع چراغ ماشین | زمان استفاده درست از چراغ ماشین  

انواع چراغ ماشین و نحوه درست استفاده از چراغ خودرو را میتوانید در این مقاله مطالعه نمایید تا سطح رانندگی خود را بالا ببرید.

هر وسیله نقلیه مجهز به چندین نوع نور مختلف اتومبیل است که هر کدام اهداف منحصر به فرد و مهم خود را دارند. برخی از افراد حتی ممکن است از همه چراغ های مختلف اتومبیل آگاهی نداشته باشند ، اما مهم است که در مورد هر یک از چراغ های خود بدانید ، از آنها به درستی استفاده کنید و مرتباً آنها را نگه دارید. در اینجا انواع متداول نور اتومبیل و اهداف آنها آورده شده است.

اگر مدت طولانی است که رانندگی می کنید ، ممکن است با موارد مختلفی روبرو شده باشید که افراد اطراف شما بی دلیل چراغ ماشین خود را در جاده چشمک می زنند. بیشتر افراد به سادگی نمی دانند که چگونه از چراغ های اتومبیل به درستی استفاده کنند. بعضی از آنها با استفاده از چراغ های احتیاط در هوای بارانی یا مه آلود و برخی دیگر با استفاده از پرتوهای بلند در مناطق شلوغ دیده می شوند. چراغ های مختلف ماشین عملکرد متفاوتی دارند و در این مقاله به شما در مورد استفاده صحیح از چراغ های اتومبیل اطلاع خواهیم داد.

 انواع چراغ ماشین

چراغ های روشنایی روز ( هد لایت )

چراغ های روشنایی روز امروزه به یک وسیله واقعاً رایج تبدیل شده اند. من خودم دیده ام که مردم اینها را با چراغ های کم نور اشتباه می گیرند. چیزی که می خواهم در اینجا ذکر کنم این است که بعضی از افراد چراغهای جلو را شب روشن نمی کنند زیرا DRL برای روشنایی کافی است. اینطور نیست DRL ها برای دیده شدن در جاده ها ساخته شده اند. در بیشتر اتومبیل ها ، DRL ها با موتور یا ترمز دستی متصل می شوند. به هیچ وجه نباید آنها را با چراغ های جلوی نور اشتباه بگیرید!

 

چراغ های جلو نور پایین

این موارد قرار است در مواردی که باید روی دامنه کوتاه تری تمرکز کنید ، مورد استفاده قرار گیرند. چراغ های نور پایین به شما اجازه نمی دهند خیلی دور ببینید اما به شما چشم انداز کافی از جاده را می دهد بدون اینکه باعث ایجاد خیرگی بیش از حد در چشم راننده مقابل شود. چراغ های کم نور می توانند در شرایط نامساعد جوی نیز مفید واقع شوند.

 

چراغ های نوربالا

از چراغ های نور بالا برای نمای دورتر از جاده پیش رو استفاده می شود. به عنوان یک راننده آگاه ، باید بدانید که استفاده از نور بالا در یک مکان شلوغ اصلاً خوب نیست. دلیل این امر این است که پرتوهای زیاد باعث ایجاد تابش خیره کننده بیش از حد می شوند که احتمالاً می تواند دید رانندگان دیگر را کور کند. شما باید فقط در مواقعی که در مکانی بسیار تاریک هستید از چراغ های نور بالا استفاده کنید و در صورت مشاهده وسیله نقلیه ای که در پیشروی است بلافاصله به چراغ کم پایین تبدیل می شوید تا از کور شدن راننده جلوگیری کنید.

 چراغ نور بالا

 

چراغ مه شکن

مه شکن ها معمولاً به هر نوع ماشینی که می خرید مجهز نیستند. اما آیا می دانید این چراغ ها در هوای مه آلود می توانند مفید واقع شوند؟ بله ، چراغ های مه شکن که در قسمت پایین سپر قرار می گیرند ، پرتوی تخت و پهن از خود منتشر می کنند که مه را به خوبی از بین می برد و به شما کمک می کند تا از جاده پیش رو استفاده کنید. چراغ های مه شکن را می توانید در شرایط عادی جاده روشن کنید زیرا راننده های مقابل را خیره نمی کند ، اما توصیه می کنیم اگر در خودروی شما موجود نیست آنها را مجهز کنید. این چراغ های ماشین در هوای مه آلود بسیار مفید هستند.

 

چراغ های خطر / فلاشرها

قبل از شروع کار ، همه شما باید با این دکمه آشنا باشید. در صورت استفاده صحیح از چراغ های خطر ماشین شما می تواند بسیار مفید باشد. در عین حال ، اگر از آنها به روش اشتباه استفاده کنید ، این می تواند باعث حواس پرتی بزرگ دیگر رانندگان در جاده ها شود. شاید دیده باشید افرادی که در هوای بارانی یا مه آلود چراغ های خطر خود را وشن کرده و چشمک می زنند. توصیه نمی شود که فلشرهای خود را هنگام حرکت در زیر باران یا مه روشن کنید زیرا باعث حواس پرتی رانندگان پشت سر شما می شود.

چراغ خطر

از این چراغ فقط در مواقع اضطراری مانند شرایطی که به دلیل شرایط اضطراری نیاز به توقف یا کاهش ناگهانی سرعت در جاده شلوغ دارید باید مورد استفاده قرار گیرند. اگر ماشین شما در یک مکان تاریک پارک شده است می توانید از آنها استفاده کنید تا همان را به رانندگان دیگر نشان دهد.

 

چراغ ترمز

بدیهی است که هنگام توقف چراغ های ترمز شما روشن می شوند ، اما استفاده و نگهداری صحیح از آنها مهم است. در صورت توقف ناگهانی بر روی ترمزهای خود به طور مکرر ضربه زدن می تواند به جلب توجه رانندگان پشت سر شما کمک کرده و احتمالاً از برخورد جلوگیری کند. بسیاری از افراد تا زمانی که چراغ ترمز گرفته نشود ، متوجه نمی شوند که چراغ ترمز خاموش است. برای بالابردن کیفیت رانندگی خود ، هفته ای یک بار چراغ ترمز خود را بررسی کنید و از شخصی بخواهید تا هنگام لمس روی ترمز پشت ماشین بایستد.

 

در کدام ساعت از روز از کدام چراغ های ماشین استفاده کنید؟

     در طول روز: با توجه به اینکه مقدار زیادی نور در طول روز در دسترس است ، نمی توانید از هیچ چراغی استفاده کنید مگر اینکه از تونل یا هر منطقه تاریک و محصور دیگری عبور کنید. همچنین ، وسایل نقلیه مدرن مجهز هد لایت ( روشنایی روز ) هستند که هنگام رانندگی روشن می مانند. اینها سایر رانندگان را از حضور شما در جاده آگاه می کنند.

     هنگام غروب: هنگامی که خورشید شروع به غروب می کند ، باید به دنبال چراغ های کوچک ( کم نور ) بروید. این به شما کمک می کند تا از جاده پیش رو دید بهتری داشته باشید و دیگر رانندگان شما را به خوبی ببینند.

     در طول شب: بسته به مکانی که در آن رانندگی می کنید ، ممکن است بین نور بالا و نور پایین جابجا شوید.

 

در کدام آب و هوا از کدام چراغ های ماشین استفاده کنید؟

     آب و هوای مه آلود: وقتی هوا مه آلود است ، باید چراغ مه شکن خود را روشن کنید تا از ایمنی خود و دیگران در جاده اطمینان حاصل کنید. همچنین ، باید فاصله بیشتری از وسیله نقلیه ای که به جلو حرکت می کند را حفظ کنید.

     آب و هوای بارانی: باید از نور پایین استفاده کنید. آنها بهترین نمای ممکن را از جاده پیش رو خواهند داشت. اگر قادر به دیدن حتی 100 متر جلو نیستید ، باید نور پایین خود را به طور مداوم روشن نگه دارید. از فلاشرها یا چراغ های نور بالا استفاده نکنید!

 

تمام مطالب مربوط به چراغهای ماشین و نحوه و زمان استفاده از آنها بود. امیدواریم بتوانیم اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید عادت های رانندگی خود را بهبود ببخشید. این مقاله را با تمام رانندگانی که در اطراف شما هستند و هنوز در استفاده درست از چراغهای ماشین گیج شده اند به اشتراک بگذارید.

 این مقاله در وبلاگ یدک رسان و در قسمت چراغ ماشین نوشته و با کلمات انواع چراغ ماشین ، انواع مختلف چراغ ماشین ، چراغ ترمز ، چراغ مه شکن ، چراغ نور بالا ، چراغ نور پایین ، چراغ خطر ، نحوه استفاده درست از چراغ های ماشین و انواع چراغ خودرو برچسب گذاری شده است.

 

عمومی #انواع چراغ ماشین 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری