چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ | دلیل آب گرفتگی داخل چراغ ماشین
دوشنبه 28 تیر 1400 مدیر سایت 9893 0

چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ | دلیل آب گرفتگی داخل چراغ ماشین

دلیل بخار گرفتن داخل چراغ ماشین چیست ؟ چگونه میتوان آن را برطرف کرد؟ در این مقاله دلیل آنکه چرا چراغ خودرو بخار میکند را مورد بررسی قرار داده ایم.

تا حالا شده از خود بپرسید چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ بخار گرفتگی چراغ های خودرو دقیقاً به همان دلایل تراکم در پنجره ها خانه اتفاق می افتد، همه از آن اطلاع دارند اما هیچ کس نگران نیست که این اتفاق بیفتد! شیشه های ماشین هنگامی که دمای هوای بیرون نسبت به داخل خنک تر باشد ، غبارآلود می شوند و این معمولاً در دوره های خنک و سرد سال اتفاق می افتد. چراغ های خودرو نیز تفاوتی ندارند: دقیقاً به دلیل شرایط آب و هوایی یک حجم از چگالش یا همان بخار در قسمت داخلی لنز چراغ جمع می شود. کارشناسان آن را بخار زدگی می نامند. برخلاف میعان شیشه های خودرو ، برای خلاص شدن از شر آن نمی توانید فن یا تهویه مطبوع را روشن کنید.

چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟

برای پاسخ به این سوال که چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ میتوان گفت روشی مشابه ، اما کارآمدتر برای کاهش مشکل بخار گرفتگی چراغ های خودرو وجود دارد. از آنجا که گرمای ساطع شده از لامپهای چراغهای جلو ، اثر دفع مشابه هوای گرم از فن را دارد ، رانندگی با چراغهای روشن به جلوگیری از تجمع بخار یا چگالش کمک می کند. با این وجود منابع نوری مدرن نسبت به لامپ های هالوژن و چراغ های رشته ای گرمای کمتری تولید می کنند: به عنوان مثال چراغ های جلو زنون تمایل بیشتری به بخار گرفتگی نسبت به لامپ های هالوژن دارند. از قضا پیشرفته ترین چراغ های از چراغ های LED - است که بیشتر تحت تأثیر این پدیده قرار می گیرد: لامپ های مدرن کمترین گرما را نسبت به بقیه چراغ ها همه تولید می کنند.

 بسیاری از رانندگان بعد از دیدن بخار چراغهای خودرو خود با تراکم زیاد حس ناامیدی را تجربه کرده اند و همان سوال ابتدای ما که چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟به ذهنشان میرسد. رطوبت نه تنها می تواند از نوری که چراغهای جلوی شما تأمین می کنند ، بکاهد بلکه می تواند به مرور زمان باعث فرسوده شدن چراغ شما گردد. بنابراین ،چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ و در مورد آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

چه عواملی باعث بخار گرفتگی چراغ خودررو می شود؟

چراغ های جلو هنگام استفاده گرما تولید می کنند. آنها برای جلوگیری از جمع شدن میعانات در داخل خود ، به تهویه مناسب نیاز دارند ، به ویژه هنگامی که وسیله نقلیه استفاده نمی شود. اگر لنز بیرونی سریعتر از هوای داخل چراغ خودرو خنک شود ، میعان ایجاد می شود. به همین دلیل است که ممکن است بعد از اینکه شب گذشته خودور خود را پارک کرده اید اولین چیزی که صبح موقع رفتن به سرکار  ملاحظه کنید، بخار روی چراغ خودرو باشد.

مشکل اینکه چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ مسئله ای است که سالهاست طراحان چراغهای جلو با آن دست و پنجه نرم می کنند. یک عامل ترکیبی این است که چراغ های جلو به طور فزاینده ای بزرگتر می شوند و بنابراین دارای حجم هوای داخلی بیشتری هستند. این هوا هنگام رانندگی خودرو گرم می شود آن هم به دلیل گرمای لامپ ها و گرمای موتور. تقریباً همه چراغ های جدید دارای سیستم تهویه هستند که با جابجایی این هوای گرم از تجمع فشار جلوگیری می کند و این سیستم با دقت طراحی شده است تا اجازه ورود مستقیم آب به داخل محفظه چراغ را نداشته باشد. با این حال ، مطابق با قوانین عادی فیزیکی ، هوا که از داخل دوباره خنک می شود دوباره به داخل چراغ جلو مکیده می شود. اگر هوای بیرون مرطوب باشد ، به دلیل شرایط جوی غالب ، بخار آب در قسمت داخلی لنز پوشش ایجاد می کند.

در اکثر محفظه های چراغ ها ، دریچه هایی در پایین و بالا وجود دارد تا اختلاف فشار را کنترل کند. در غیر این صورت ، لایه بین فضای بیرون و داخل چراغ در نهایت شکسته و خراب می شود. دلیل این موضوع  می تواند مهر و موم بد چراغ یا ترک در محفظه چراغ باشد. هر دو سناریو اجازه می دهد تا رطوبت به داخل مجموعه نفوذ کند و باعث بخار زدگی و احتمالاً سایر مسائل شود.

ترک خوردن و بخار داخل چراغ

بعضی از خودرو ها دارای چراغ هایی هستند که به خوبی نمیتوانند هوای داخل چراغ را تخلیه کنند. عامل دیگری که می تواند در آن شریک باشد محل پارک خودرو میباشد. اگر در پارکینگ زیرزمینی که جای خنکی میباشد یا مناطق سایه دار و مرطوب نگهداری شود ، این می تواند باعث تراکم بخار شود.

تا به اینجا فهمیدیم که چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ حال میخواهیم راه حل آن را برا شما عنوان کنیم با ما همراه باشید.

همچمین شما میتوانید برای رفع کدری چراغ خودرو خود مقاله  چطور چراغ ماشین خود را براق کنم  را مطالعه نمایید.

 

چگونه میتوان عمل چگالش را انجام داد ؟

راه اندازی ماشین و روشن کردن چراغ ها می تواند گرمای کافی برای تبخیر رطوبت ایجاد کند. با ادامه روز و افزایش دما ، ممکن است بخار روی چراغ ها خشک شود. رانندگی کردن می تواند بخار را پاک کند. یعنی این اجازه را می دهد تا هوا از طریق دریچه های موجود در داخل چراغ خودرو جریان یابد ، به همان روشی که خشک کن شیشه جلوی شما را خشک می کند.

چراغ بخار گرفته و مه آلود

در صورت بخار گرفتگی چراغ های خودرو ، بررسی دریچه های تهویه هوای چراغ جهت باز بودن یا انسداد آنها ، ایده خوبی است. اطمینان حاصل کنید که منافذ هوا از گردو غبار ، حشرات و هر ماده دیگری که می تواند جریان هوا را مسدود کند پاک است. حتی برخی از افراد هوای فشرده کنسرو شده و را از طریق منافذ منفجر می کنند تا کاملا تمیز شوند.

چرا چراغ خودرو بخار میکند

حال که فهمیدیم چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ پس باید بدانیم که بخار چراغ پس از روشن شدن چراغ های جلو به خودی خود از بین می رود. طراحان سعی دارند با هدایت گرمای باقیمانده از لامپها از طریق محفظه چراغ ، این روند تخلیه را تسریع کنند. با وجود تمام این تلاش ها ، هوای خشک کافی قادر به رسیدن به دورترین گوشه های محفظه نیست و این جایی است که بخار بیشترین ماندگاری را دارد. چقدر طول می کشد تا شفاف شدن کامل لنز ؟ در پاسخ به این سوال که همانند سوال چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ میباشد باید اذعان کرد در واقع به شرایط آب و هوایی فعلی و سطح رطوبت بستگی دارد. هنگامی که یک وسیله نقلیه ثابت است ، در آب و هوای گرمتر از بین رفتن بخار کمتر طول می کشد.

باز کردن چراغ بخار گرفته

اگر به نظر می رسد مقدار زیادی بخار در داخل چراغ های خودرو شما وجود دارد ، سعی کنید محفظه را خارج کرده و به صورت دستی خشک کنید. آب را بیرون بریزید و محفظه را با الکل استاندارد پاک کنید و آن را تمیز کنید ، و مراحل را تکرار کنید. اجازه دهید همه چیز در آفتاب یا در یک منطقه گرم خشک شود. دریچه ها را بررسی کنید تا از تمیز و شفاف بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

چرا چراغ خودرو بخار میکند

آیا بخار گرفتگی در چراغ های خودرو شما یک مشکل مداوم است؟ و همیشه میگویید که چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ شاید بعد از باران ، متوجه جمع شدن آب در درون چراغ شده باشید. این می تواند نشان دهنده یک واشر لاستیکی پوسیده یا ترک خوردن چراغ خودرو باشد. واشرها اغلب به راحتی و به صورت جداگانه قابل تعویض هستند. اگر شکافی در محفظه ایجاد شود ، متأسفانه ، مجبور خواهید شد کل چراغ را تعویض کنید.

خشک کردن چراغ بخار کرده

اگر همه چیز را امتحان کرده اید و هنوز هم می بینید که مقدار زیادی آب در چراغ های خودرو پر است ، وقت آن است که به فکر تعویض چراغ های خود باشید. چراغ ها بخشی حیاتی از وسیله نقلیه شما هستند که شما را در شب و در شرایط خاص آب و هوایی با خیال راحت راهنمایی می کنند.

پاک کردن چراغ خودرو از بخار

اگر ترک یا آسیب دیگری مشاهده کردید ، با گذشت زمان اوضاع فقط بدتر می شود. به علاوه ، هرچه رطوبت در چراغ های جلو بیشتر بماند ، احتمال نفوذ به خود چراغ نیز بیشتر خواهد بود. و این خسارت می تواند منجر به هزینه و تعمیر بزرگتر شود.

 

اگر محفظه چراغ ها خنک ، مه آلود یا مبهم باشد ، ممکن است زمان تعویض چراغ های جلو باشد. پوشش محافظ با گذشت زمان از طریق قرار گرفتن در معرض عناصر مختلف و اشعه ماورا بنفش خراب می شود. این باعث می شود که محفظه کهنه شود و در هنگام نیاز چراغ های جلو به خوبی کار نکند. مواد شیمیایی و کثیفی نیز می تواند صدمه ببیند و جلوه ای مه آلود به چراغ های جلو بدهد.

 پس متوجه شدیم که اگر هر زمانی با دیدن چراغ های بخار گرفته این سوال که چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ به ذهن مان آمد حتما اقدامات خوانده شده در این مقاله را انجام دهیم و جد بگیریم .

در بسیاری از موارد ، چراغ های روشنایی روز وضعیت بخار گرفتگی را حتی بدتر کرده اند. به طور معمول با استفاده از منابع نوری LED ، چراغ های روشنایی روز گرمای بسیار کمتری نسبت به گرما تولید می کنند . و آنها اغلب به عنوان یک واحد جداگانه نصب می شوند. هنگام تلاش برای جلوگیری از بخار گرفتگی ، منطقی است که به جای چراغ های روشنایی روز ، با چراغ های کم نور رانندگی کنید ، زیرا به هر حال رانندگان بیشتری در فصول پاییز و زمستان این کار را می کنند.

وقتی هنگام رانندگی نمی توانید خوب ببینید و بیشتر به نورهای بالا اعتماد می کنید ، ارزش تعویض چراغ را دارد. کاهش دید می تواند شما و مسافرانتان را به خطر بیندازد.

 همچنین حهت تعویض چراغ خودرو خود میتوانید دکمه درخواست امداد را در پایین همین صفحه فشار دهید تا با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

این مقاله در وبلاگ یدک رسان قسمت چراغ ماشین نوشته شده و با کلمات بخار گرفتن چراغ خودرو ، مه گرفتگی چراغ ماشین ،  روش تمیز کردن  بخار داخل چراغ ماشین ، از بین بردن بخار چراغ خودرو   ، چگونه بخار چراغ خودرو را از بن ببریم؟ ، چرا چراغ ماشین بخار میگیرد ، علت مه گرفتگی داخل چراغ خودرو  ،  دلیل بخار زدگی چاغ خودرو  و چرا چراغ خودرو بخار میکند ؟ برچسب گزاری شده است.

عمومی #بخار چراغ ماشین 
info[at]yadakresani.ir
Contact us
09904792259
تهران ، هروی ،
خ مکران ، پلاک ۹۶

 یدک رسانی  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

logo-samandehi

اشتراک در خبرنامه

برای اشتراک در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمائید.
Copyright © 2023
امداد رسانی فوری